Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine arge faaliyetleri kapsamında tanınan teşvikler
Initiatives granted to income and tax corporation tax payerswithin the scope of r&d operations
- Tez No: 258034
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SONSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yapılan bu çalışma sonucunda; Ar-Ge Faaliyetlerine yönelik vergisel teşviklerin, KVK, GVK ve Ar-Ge teşvik hükümlerini içeren diğer özel kanunlarda gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri açısından farklı uygulama esaslarını içermeyecek şekilde düzenlenmesinin, kanunlar arasında çelişkiye neden olan bazı hükümlerin gözden geçirilmesinin, mükellefler açısından kanunlara istinaden yayımlanmış tebliğ ve yönetmeliklerde yer alan bürokratik işlemlerin azaltılmasının, ilgili tebliğ ve yönetmeliklerin kanunların özüne uygun bir şekilde, mükellefler açısından daha anlaşılabilir ve kısa hazırlanmasının, teşvik hükümlerinin herhangi bir sınırlama veya koşul olmaksızın Ar-Ge faaliyetinde bulunan ve ülke ekonomisi için katma değer yaratan her ölçekteki işletmelere uygulanmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of this study, it is determined that the tax incentives related to R&D activities need to be arranged in a manner so as to avoid discriminatory applications in Corporation Tax Law, Income Tax Law, and other special laws comprising R&D incentive provisions for income and corporate tax payers; provisions which lead to conflict between laws need to be revised; the bureaucratic operations stated in communiqués and regulations published in respect of the laws should be reduced for the convenience of tax payers; the related communiqués and regulations should be prepared in accordance with the essence of the related laws but in a shorter and more comprehensible format so as to facilitate the taxpayers? understanding; incentive provisions should be applied to enterprises at all scales which perform R&D activities and create added value to the national economy in an unconditional environment.