İdari işlemin şekil unsuru
The formal element of administrative act
- Tez No: 426092
 - Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 441
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin, birinci bölümünde şekil kavramının yaşadığı terminoloji sorununun aşılabilmesi amacıyla kavram, etimolojik olarak ele alınıp, hukuk sistemlerindeki yeri ortaya konulmuştur. Bu bölümde ayrıca, karşılaştırmalı hukukta şekil ve usul kurallarının görünümüne ilişkin kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Birinci bölümde son olarak, usul ve şekil kurallarının idari işlemin unsurları içerisindeki yeri ile bu kuralların uygulanmasına yönelik yaklaşımlar, bireyin hukuki güvenliği ve idarenin işleyişi bakımından kapsamlı bir bakış açısıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde, idari işlemin yapılış sürecinde karşımıza çıkan, bireyin hukuki güvenliğini sağlamak ve idari makamların iç işleyişini kolaylaştırmak amacına yönelik usuli güvenceler, sistematik bir biçimde incelenmiştir. Bu usuli güvencelerin başında, ön inceleme usulü, danışma usulü, çelişme usulü ve teklif usulü gelmektedir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, idari işlemin sunum şekli olarak da ifade edilen, dış dünyaya yansıma evreleri, sırasıyla; iradenin açıklanma şekli, yetkili idari makamın belirtilmesi ve imzası, idari işlemlerde gerekçe ilkesi, işleme karşı başvuru yollarının gösterilmesi ilkesi ve işlemin tamamlanması ile yürürlüğe girişi başlıkları altında, kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise, usul ve şekil kurallarına uyulmaması dolayısıyla ortaya çıkan hukuka aykırılıklara karşı, idari yargı organlarının uygulayacağı yaptırımlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first section of this thesis that consisted of from four sections, in order to overcome terminology problem of the formal element, the element has been approached etymologically, its place in the judicial systems has been revealed. Also, in this section, a comprehensive study has been conducted related to the appearance of the forms and procedure rules in comparative law. Lastly, in the first section, the place of forms and procedure rules in elements of administrative act and approaches towards the execution of these rules handled with a comprehensive view in terms of legal certainty of the individual and process of administration. In the second section, procedural assurances have been systematically examined towards the purpose of easing the interior operation process of administrative authorities and providing legal certainty for the individual that comes across during the formation of the administrative act. Main procedural assurances are preliminery examination procedure, consultation procedure, contradiction procedure and proposal procedure. In the third section of this doctoral dissertation, phases of reflection to outer world that are expressed as a presentation type of the administrative act, respectively are; the declaration type of the intent, specifying the authorized administrative authority and signature of the authority, the principle of justification in the administrative acts, the principle of indicating remedies for results of the administrative act and completion and entry into force of administrative act has been comprehensively handled. In the fourth and last section, it is referred to the sanctions that administrative courts will impose against the illegality that arise from not obeying the procedure and formal rules.