Vasiyetnamenin iptali davası
Case for annulment of the testament
  1. Tez No: 762335
  2. Yazar: CEM SOYUPAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışma konumuzun öznesi olan vasiyetnameler tek taraflı, kimseye yöneltilmesine gerek olmayan ve serbestçe geri alınabilen hukuki işlemlerdir. Türk Medeni Kanunu, vasiyetnameleri resmi vasiyetname, el yazılı vasiyetname ve sözlü vasiyetname olmak üzere üç tür olarak düzenlemektedir. Miras bırakanın ölüme bağlı son arzularını olabildiğince ayakta tutmayı hedefleyen kanun koyucu, vasiyetnamenin geçersizliğini iptal edilebilirlik yaptırımına tabi tutmuştur. Çalışmamızın asıl konusunu oluşturan vasiyetnamenin iptali davalarında kanunun öngördüğü sınırlı sayıdaki iptal sebepleri olan ehliyetsizlik, kanuna ve ahlaka aykırılık, irade sakatlıkları ve şekle aykırılık sebeplerinden birine dayanılarak sakat olan vasiyetname mahkeme kararıyla iptal ettirilip hükümsüz hale getirilebilmektedir. Yaptığımız çalışmanın amacı vasiyetnamenin iptali davasının sebeplerini, hukuki niteliğini, usul ve esasa dair özelliklerini, kanunda öngörülen süreleri açıklamaktır. Ayrıca vasiyetnamenin iptali davasının benzer davalar olan vasiyetnamenin tenfizi davası, miras sebebiyle istihkak davası ve tenkis davalarıyla benzerlikleri ve farklılıkları belirlenerek netlik sağlanacaktır. Ek olarak hukuk camiasının kullanımına sunulmak üzere akademik bir eserin ortaya konulması da bir diğer amaçtır. Çalışma, ölüme bağlı tasarruflardan sadece vasiyetnamelerin iptalinin incelenmesi yönüyle diğer çalışmalardan ayrışmaktadır. Çalışma, sağlar arası işlemler ile ölüme bağlı tasarruflar için kanun koyucunun öngördüğü geçersizlik yaptırımlarının farklarını açıkça ortaya koyması, iptal sebeplerinin değerlendirilmesi, yaptırımlar için yeni öneriler içermesi, iptal davasının usul ve esasa ilişkin özelliklerinin incelenmesi ve iptal davasını benzer davalarla karşılaştırması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Wills, which are the subject of our study, are unilateral legal transactions that do not need to be directed to anyone and can be freely withdrawn. Turkish Civil Code regulates testaments in three types: wills by public deed, holographic wills and oral wills. The legislator, who aims to keep the death-related last wishes of the inheritor alive as much as possible, has subject the invalidity of the will to the sanction of revocation. In the cases of annulment of the testament, which is the main subject of our study, based on one of the limited number of annulment reasons stipulated by the law, such as incompetence, violation of law and morality, disability of will and violation of form, a disabled will can be annulled and rendered null and void. The aim of our study is to explain the reasons for the annulment of the testament, its legal nature, procedural and substantive features, and the periods stipulated in the law. In addition, the similarities and differences of the action for the annulment of the testament with the enforcement of the will, which are similar lawsuits, the lawsuit for reparation due to inheritance, and the lawsuit for reduction will be determined and clarity will be provided. In addition, another aim is to present an academic work for the use of the legal community. The study differs from other studies in terms of examining only the annulment of testamentary dispositions. The study is important in terms of clearly revealing the differences of the invalidity sanctions stipulated by the legislator for transactions between warrants and testamentary dispositions, evaluating the reasons for annulment, including new proposals for sanctions, examining the procedural and substantive features of the annulment case, and comparing the annulment case with similar cases.