Örgütsel bağlılık: GOÜ akademik personel üzerine bir uygulama
Organizational commitment:An application on academic staff in GÖÜ
- Tez No: 258040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Örgütsel bağlılık, son yıllarda sosyoloji, psikoloji, sosyal psikoloji ve örgütsel davranış bilim dalları arasında popülerlik kazanmış bir konudur. Konunun öneminin artması, rekabet ortamının arttığı günümüz iş dünyasında örgütlerin çalışanlarını örgüte bağlayarak daha da güçlü olmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Örgüte bağlılıkları yüksek olan çalışanlar, örgütün amaç ve hedeflerine gönülden bağlanarak işlerini özveriyle yapmaya çalışmaktadırlar.Çalışmanın amacı, akademik personelin demografik özellikleri ile örgütsel bağlılık alt boyutları (duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çerçevede Gaziosmanpaşa Üniversitesinde görev yapmakta olan 264 akademik personele anket uygulanmıştır. Uygulanan anket Allen ve Meyer (1997) tarafından geliştirilen, genel kabul görmüş Örgütsel Bağlılık Ölçeği (OCQ)'ni içermektedir.Elde edilen verilerle yapılan analiz sonucunda örgütsel bağlılık ile cinsiyet, yaş, çocuk sahibi olma, eğitim durumu, çalışılan birim, çalışma süreleri ve ünvan arasında anlamlı bir ilişki bulunurken, medeni durum, memleket, idari görev, mesleklerini kendi istekleriyle seçme ve iş değişikliği yapmayı düşünme arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment have gained a popularity issue among science which is sociology, psychology, social psychology and organizational behavior, in recent years. The increasing competitive environment, increasing the importance of the issues that today's business organizations in the world by connecting employees to the organization wants to be stronger than is caused by. Employees with high organizational commitment have worked with sincere devotion to their job by connecting the organization's goals and objectives.The aim of this study is reviewing the relationship between academic staff with the demographic characteristics and sub-dimensions (affective commitment, continuance commitment and normative commitment) of organizational commitment. Within this framework, questionnaire was administered to 264 academic staff in Gaziosmanpaşa University. Questionnaire developed by Allen and Meyer applied, generally accepted to include Organizational Commitment Scale (OCQ).Result of analysis, it has been found a significant relationship between organizational commitment and sex, age, having children, educational status, department, tenure of office, title. It hasn?t been found a significant relationship between organizational commitment and homeland, marital status, administrative tasks, choosing their job with an own initiative, thinking to make job changes.