İş tatmini ve örgütsel bağlılık
Job satisfaction and organizational commitment
  1. Tez No: 74635
  2. Yazar: VEDAT EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tezin amacı iş tatmini ve örgütsel bağlılık konusundaki teorik gelişmeler ışığında, örgütlerde değerli insan kaynağı kaybına neden olan faktörleri inceleyerek bu iki tutumu karşılaştırmaktır. İş tatminini ölçmek için 'İş Tanım Endeksi' (Job Descriptive Index), örgütsel bağlılığı ölçmek için ise Cook ve Wall örgütsel bağlılık anketi geliştirilerek kullanılmıştır. Marmara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Odası tarafından verilen uzun süreli sertifika ve seminer programlarına katılan, üniversite ve yüksek lisans mezunu 157 özel sektör çalışanı üzerinde yapılan bu araştırma sonucunda gelirini düşük bulanların iş tatmini, yaşı 40 m üzerinde olan çalışanların yönetimden, iş arkadaşlığından ve işlerinden tatmini ile örgütsel kimlik birliği anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Tedavi giderlerini işyerlerinden evraklı kendisi karşılayan çalışanların terfiden, yönetimden ve işlerinden tatmini anlamlı derecede düşük iken tedavi giderlerini kendisi, ailesi ya da özel sigortası karşılayan çalışanların iş tatminleri, örgütsel kimlik birliği ve örgütsel bağlılığı anlamlı derecede yüksektir. Ayrıca son 5 yılda 6 aydan çok işsiz kalanların işin kendisinden tatmini, şu anki görevini 15 yıldan uzun süredir yapanların ücretten tatmini ile örgütsel kimlik birliği anlamlı derecede düşüktür. Ayrıca, seyrek sosyal alkol kullananlar ile seyrek tepkisel alkol kullananlar arasında sadakat (pasif bağlılık) açısından anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research work is on the comparison of job satisfaction and organizational commitment. Having based on the latest theoretical development, the attitudes were studied for the factors leading to the loss of valuable human resources of the organizations. 'Job Descriptive Index' and 'Cook and Wall Organizational Commitment Questionaire' were used for the evaluation of the attitudes after they were translated and developed. The questionnaires were given to 157 university and post graduate private sector employees attending the long term seminars and certificate programs of Istanbul Chamber of Commerce, Marmara, Istanbul and Bosphorus universities. As a result, job satisfaction of low paid employees; Management, friendship, job satisfaction and organizational identification of the ones over 40 years old were found meaningfully low. The ones who meet their health expenses with paper given by the oganization are meaningfully low in promotion, management and work satisfaction. The ones whose health expenses are met by themselves or private insurance are meaningfully high in job satisfaction, organizational identification and organizational commitment. The ones who were unemployed for more than 6 months are low in work satisfaction. The ones who do the same job more than 15 years are low in pay satisfaction and organizational identification. Finally, there is a meaningful difference in loyalty between social and reactive alcohol consumers. '