Örgütsel bağlılık: Hizmet sektöründe bir araştırma
  1. Tez No: 63815
  2. Yazar: ARZU İLSEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
u ÖZET Çalışmanın amacı, hizmet sektöründe örgütsel bağlılığın rasyonel ve duygusal bağlılık öğeleri çerçevesinde incelenmesidir. Bu amaçla, öncelikle örgütsel bağlılık konusu farklı yaklaşımlar çerçevesinde kuramsal olarak incelenmiştir. Örgütsel bağlılık, temel olarak tutumsal ve davranışsal boyutta ortaya çıkan, örgütle ilişkiyi devam ettirme durumudur. Çalışmada, davranışsal bağlılığı etkileyebileceği varsayılan tutumsal bağlılık konusu ele alınmıştır. Çalışmanın ampirik kısmında ise, hizmet sektöründe yer alan bir kamu kuruluşunda çalışanlarda tutumsal bağlılığın öğelerinden olan rasyonel ve duygusal bağlılığın hangi derecelerde ve hangi nedenlerden dolayı oluştuğu araştırılmıştır. Çalışmanın temel hipotezi, araştırmanın yapıldığı hizmet örgütünde çalışanların rasyonel bağlılıklarının duygusal bağlılıklarından daha yüksek olduğu şeklindedir. Ayrıca, rasyonel ve duygusal bağlılığı etkileyebileceği öngörülen çeşitli etmenlerle bu iki bağlılık öğesi arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Yapılan araştırma sonunda, araştırma kapsamındaki örgütte çalışanların rasyonel bağlılık derecelerinin duygusal bağlılık derecelerinden yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanısıra, kişisel etmenlerden yaş, eğitim düzeyi, medeni durum ve kademenin duygusal bağlılığı, cinsiyet ve kıdemin ise hem duygusal hem de rasyonel bağlılığı etkileyebileceği bulunmuştur. Ayrıca, araştırma kapsamındaki çalışanlar açısından terfi etme olasılıklarının bulunmasının, örgütün sağladığı yan gelirlerin kendileri için önem taşımasının, örgütten ayrıldıklarında başka bir iş bulamama endişesi içinde olmalarının ve örgütten ayrıldıkları takdirde şehir değiştirmeyi göze alamamalarının örgütlerine rasyonel olarak bağlanmalarına neden olduğu ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, çalışanların örgütlerine güven duymalarının, basan durumları hakkında geribildirim elde etmelerinin, işleriyle ilgili kararlara katılabilmelerinin, örgüt için önemli olduklarını hissetmelerinin ve amirleriyle iyi ilişkiler içinde olmalarının da duygusal bağlılıklarını en çok etkileyen etmenler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The purpose of the study is to investigate organizational commitment, in the context of its affective and continuance commitment components. The empirical applications are conducted in a public service organization. Organizational commitment and its various conceptualizations are first examined in a theoretical framework. Organizational commitment, which consists of both an attitudinal and a behavioral dimension, refers to maintaining relationships with the organization. The major focus of the study is on the attitudinal dimension. The empirical section of the study analyzes the degrees and the antecedents of continuance and affective components of attitudinal commitment in a public service organization. The main hypothesis of the study is that the degree of continuance commitment is higher than that of the affective commitment among the employees of the service organization. The relationships among a number of antecedents and affective and continuance commitment were also analyzed. The results of the study revealed that the degree of continuance commitment is higher than that of affective commitment among the employees. Among the personal factors subjected to analysis, age, educational level, marital status, and rank in the organization influence affective commitment, while gender and tenure in the organization seem to affect both continuance and affective commitment. It was also found out that the major antecedents of continuance commitment of the employees in the organization are promotional opportunities, fringe benefits, perceived lack of alternative jobs, and the likelihood to move to another geographical area. Furthermore, the findings of the study suggest that affective commitment of the employees has been under the heavy influence of trustworthiness in the organization, feedback concerning work performance, participation in decisions regarding work, personal feelings of importance to the organization, and satisfactory relationships with supervisors.