Suşehri'nin sosyo-kültürel ve dini yapısı üzerine bir inceleme
The analysist upon sociocultural and religious structure of Suşehri
- Tez No: 161044
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET KONU: SUŞEHRÎ'NİN SOSYO-KÜLTÜREL VE DİNİ YAPISI ÜZERİNE BİR İNCELEME Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın amacı, sınırlılıkları ve yöntemi gibi metodolojik bilgiler üzerinde durulmaktadır. Ayrıca ilçenin tarihi gelişimi, coğrafi yapısı, demografik ve ekonomik durumu kaynaklara dayanılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yine bu bölümde Suşehri ve köylerinde yaşayan halkın eğitim-öğretim seviyesi ve din eğitimi ile ilgili tespitlere yer verilmektedir. Birinci bölümde, araştırma sırasında yapılan gözlemlere ve bazı kaynaklardaki bilgilere dayanılarak Suşehri merkez ve köylerinde yaşayan insanların sosyal yapısı üzerine durulmaktadır. İkinci bölümde, Suşehri merkez ve köylerindeki ziyaret yerleri tanıtılmaktadır. Bu ziyaret yerlerinin özellikleri belirtilmekte ve halkın buraları ziyaret etmeye olan ilgisi üzerinde durulmaktadır. Sonuç bölümünde ise, eserin genel bir değerlendirmesi yapılarak dikkat çekici bazı önemli noktalar vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TITLE: AN ANALYSIS UPON SOCIOCULTURAL AND RELIGIOUS STRUCTURE OF SUŞEHRİ This thesis which was prepared as a post graduate thesis in social sciences institute of Cumhuriyet University consists of an intraduction, two chapters and a final. In introduction part, we are dwelling upon the purpose of our thesis, restraints and methods. We also tried to give information about a brief historical account and geographic data of Suşehri by using proper bibliographies. In this chapter, after giving geographic structure of Suşehri and its villages, some fixes were underlined about economic situation, educational degree of Suşehri and religion teaching in this district. In the first chapter the social structure of people living in the villages and the centre of Suşehri are examined through observations which were made during the search and the information given by some sources. In the second chapter, the holy places in the villages and in the centre of Suşehri are introduced. The characteristics of these holy places and the reasons why people are so interested in visiting' such places are stated. In the final chapter, by making general evaluation of our work, some specific and significant points are emphasized.