Bizans'a sığınan Selçuklu hanedan üyeleri
The members of Seljuks dynastic which took refuge to Byzantine
- Tez No: 258060
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türk Tarihinin en önemli devletlerinden biri olan Türkiye Selçuklu Devleti, Türkler tarafından Anadolu'da kurulan ve on birinci yüzyılın sonlarından on üçüncü yüzyılın sonlarına kadar varlığını sürdüren bir devlettir. 243 yıl süren hâkimiyeti ve ortaya koyduğu ilim, kültür ve sanat eserleriyle Anadolu'nun Türk Yurdu olmasını sağlaması bakamından Selçuklu Devleti, Türkiye Tarihi için büyük önem arz etmektedir.Türkiye Selçuklu Devleti Anadolu'ya geldiği andan itibaren onunla aynı dönemde hüküm süren ve yüzyıllardır Anadolu'da hâkimiyeti elinde bulunduran Bizans İmparatorluğu ile ilişki kurmak zorunda kalmıştır. Her iki devlet arasında tarihin akışını değiştirecek derecede önemli savaşlar yapılmasına rağmen zaman zaman dostane ilişkilerin kurulduğu da görülmektedir. Türkiye Selçukluları ve Bizans arasındaki bu siyasal ilişkiler bazen diğer devletlere karşı kurdukları bir ittifak şeklinde karşımıza çıkarken bazen de taht kavgalarından dolayı hanedan üyelerinin Bizans'a sığınması şeklinde görülmektedir.Bizans'a sığınan Selçuklu Devleti hanedan üyeleri bu araştırmanın temel konusunu teşkil etmektedir. Araştırma, Türkiye Selçukluları döneminde Bizans - Türk ilişkilerini ve Selçuklu Devleti hanedan üyelerinin hangi şartlarda Bizans'a sığınmak zorunda kaldıklarını anlatmaktadır.Anahtar Kelimeler : Anadolu , Türkiye Selçuklu Devleti , Bizans İmparatorluğu , Selçuklu Hanedan Üyeleri , Selçuklu - Bizans ilişkileri
Özet (Çeviri)
The one of the most important state is Turkey Seljuk State that was established in Anatolia by Turks and its survival had resumed from the late eleventh century to the late thirteenth century. It is great importance fort he Turkish History to ensured for Anatolia being a Turkish homeland with its 243 years of domination and the knowledge , culture and arts works which were put by Seljuks.From the moment came to Anatolia , Turkey Seljuk State was force to aset up a relationship with the Byzantine Empire that ruled at the same period and had the dominance for centuries. Although making wars which would change the course of history , time to time friendly relations were seen between both states. The friendly relations between Seljuks and Byzantine can be seen as sometimes up against the other states in the form of alliance and somtimes can be seen as in the form of asylum in Byzantine because of members of dynastic throne fights.The member of the Turkey Seljuk State dynastic?s asylum in Byzantine is the main subject in this research. The research tells us the relationships between Byzantine and Turks and on what conditions they had to take refuge to Byzantine on period of Turkey Seljuks.Keywords : Anatolia , Turkey Seljuk State , Byzantine Empire , the members of Seljuks dynastic , relation between Seljuk and Byzantine