Yöneticilerin liderlik tarzlarına göre girişimcilik özelliklerinin incelenmesi: Turizm sektöründe bir araştırma
Analyzing of entrepreneurship traits in managers according to their leadership styles: An investigation in tourism sector
- Tez No: 258065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmada, yöneticilerin liderlik tarzlarını ve girişimcilik özelliklerini belirleyerek, yöneticilerdeki liderlik tarzlarına göre girişimcilik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir.Teorik çerçeve içerisinde birinci bölümde; yöneticilik ve liderlik kavramı, liderlik tarzları ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölüm ise, girişimcilik kavramı ve girişimcilik özellikleri üzerine yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, yöneticilerin liderlik tarzları ve girişimcilik özellikleri arasındaki ilişki incelenerek, turizm sektöründe önemli bir yere sahip olan Antalya'da ilindeki turizm işletmelerindeki yöneticiler üzerinde araştırma yapılmıştır. Çalışmada 292 yönetici ile yapılan anketle elde edilen veriler analiz edilmiştirSonuç olarak, liderlik tarzlarına göre yöneticilerin girişimcilik özelliklerinde farklılık olduğu belirlenmiştir. Demokratik liderlik tarzını benimseyen yöneticilerin girişimcilik özelliği diğer liderlik tarzlarından daha yüksektir. Otokratik liderlik tarzını benimseyen yöneticilerin girişimcilik özellikleri serbest bırakıcı liderlik tarzlarını benimseyen yöneticilerden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the leadership styles and entrepreneurship traits has been investigated by defining management styles and entrepreneurship traits.In the first section, management and leadership concept and leadership styles have been studied in detail in a theoretical frame. The second section covers a study which is based on entrepreneurship concept and entrepreneurship traits. In the third section, the relationship between the leadership types and entrepreneurship traits of managers has been studied by compiling the literature about the subject and a research has been made on managers of tourism enterprises in Antalya, which has an important place in tourism sector. In this study, data gathered from a survey made with 292 managers have been analyzed.As a result, a difference has been found in managers? entrepreneurship traits according to their leadership styles. Entrepreneurship traits in managers who adopt democratic leadership styles are higher than other leadership styles. Entrepreneurship traits in managers who adopt autocratic leadership style are higher than the laissez faire leaders who allow full freedom.