Gelişmekte olan ülkelerde doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerine etkisi ekonometrik bir analiz
The effect of institutional factors on foreign direct investment: An econometric analysis
- Tez No: 258072
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDOĞUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezin amacı gelişmiş ve gelişmekte olan 117 ülkede doğrudan yabancı yatırımların (DYY) büyüme üzerine etkisini 1986 ? 2005 yılları arasında, yatay ? kesit veriler kullanarak incelemektir. Tezin birinci bölümünde, DYY'nin tanımı, DYY'lerin çeşitleri, DYY teorileri, DYY'lerin belirleyicileri ve çok uluslu şirketlerin ev sahibi ülkeye giriş yolları anlatılmaktadır. DYY'nin tarihsel gelişimi ve bölgeler arasında dağılımı, DYY ve ekonomik büyümenin ilişkisi, DYY'nin büyümenin unsurları üzerine etkisi ve literatür taraması tezin ikinci bölümünde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise temel olarak altı model geliştirilmiş ve test edilmiştir. Test sonuçlarında DYY'nin büyüme üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to examine impact of institutional factors foreign direct investment (FDI) on economic growth in 117 developed and developing countries for the period of 1986 ? 2005 by using cross?sectional data. First part of the study describes theories about FDI, the kinds of the FDI, host country determinants of FDI and transnational corporation (TNC). Second part of the study contains history of developing foreign direct investment and regional distribution of FDI, FDI that affecting economic growth, the impact to growing factors of the FDI, and FDI literature. In the last part of the study, basicly six models are developed and tested. Test results show that FDI and economic growth are positively related to FDI.