İş yapma kolaylığının doğrudan yabancı yatırımlar üzerine etkisi
The effect of ease of doing business on foreign direct investment
- Tez No: 974781
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI BAYRAM IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
1980 sonrası doğrudan yabancı yatırımların ortaya çıkmasıyla uluslararası ekonomik entegrasyon sağlanmıştır. Bu entegrasyon dünya çapında yabancı yatırımların ve çok uluslu şirketlerin uluslararası ticaretteki payının artmasında önemli bir faktör olmuştur. Bir ülkedeki yatırım ortamının doğrudan yabancı yatırımlara yönelik etkileri gerek teorik gerekse de ampirik çalışmalarla ortaya konulmuştur. Dünyadaki tüm ülkeler doğrudan yabancı yatırım çekme noktasında rekabet halindedirler. Bu rekabette az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin yanısıra gelişmiş ülkeler de yer almaktadır. Bu çalışmanın odak noktası, iş yapma kolaylığının (Doing Business) doğrudan yabancı yatırımlar (Foreign Direct Investment) üzerindeki etkilerinin 2010-2020 yılları arası verilerle BRICS-T (Brezilya, Rusya Federasyonu, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Türkiye) ülkeleri örneğinde incelenmesidir. Çalışmada, iş yapma kolaylığı endeks verilerine ek olarak ekonomik büyüme, enflasyon, vergi, ticari açıklık gibi makroekonomik göstergelerle birlikte ekonomik özgürlük endeksi, politik istikrar endeksi gibi bir ülkenin politik ve ekonomik istikrarını yansıtan faktörlere de yer verilmiştir. Hem statik hem de dinamik model sonuçları, doğrudan yabancı yatırımların modele dahil edilen değişkenlerden etkilendiğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, doğrudan yabancı yatırımların BRICS-T ülkelerine doğru çekilebilmesi için ekonomik ve siyasi istikrarın önemini vurgulamakta ve söz konusu ülkelerde iş yapma kolaylığı ile ticaret politikalarının yabancı yatırımcılar açısından kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca enflasyon ve vergi politikalarının dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerektiği, bu değişkenlerin yatırımcılar üzerinde caydırıcı etkiler yaratabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After 1980, international economic integration was achieved with the advent of foreign direct investment. This integration has been a significant factor in the increase in foreign investment worldwide and the share of multinational corporations in international trade. The impacts of the investment climate in a country on foreign direct investments have been established through both theoretical and empirical studies. All countries worldwide are in competition to attract foreign direct investment, a competition that includes not only underdeveloped or developing nations but also developed countries. This study investigates the impact of the ease of doing business on foreign direct investment (FDI) in BRICS-T countries (Brazil, Russia, India, China, South Africa, and Turkey) using data from the period 2010 to 2020. In addition to the ease of doing business index, the analysis also incorporates various macroeconomic indicators, such as economic growth, inflation, taxation, and trade openness, alongside factors reflecting a country's political and economic stability, including the economic freedom index and political stability index. The results from both static and dynamic models indicate that FDI is significantly affected by the variables included in the analysis. The findings emphasize the importance of economic and political stability in attracting foreign direct investment to the BRICS-T nations and demonstrate that the ease of doing business and trade policies are of critical importance for foreign investors in these countries. Additionally, it is concluded that inflation and taxation policies must be managed carefully, as these variables can deter potential investors.