Kilit performans göstergeleri'nin şirketler açısından önemi ve Nestle Türkiye Gıda Sanayii Karacabey Fabrikası üretim performans göstergeleri uygulamalası örneği
Importance of key performance indicators for companies and an application example from industry: Nestle Turkey Karacabey Factory Production Performance indicators
  1. Tez No: 258082
  2. Yazar: ERGİN GAYTANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMRE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Globalleşen dünyada, rekabet her geçen gün artmakta ve şirketlerin bu yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri güçleşmektedir. Bu da şirketlerin varlıklarını ve rekabetçiliklerini sürdürebilmeleri için iyi bir performans yönetimine sahip olmaları gereksinimini getirmektedir.Bu durum göz önüne alınarak; bu çalışmada performans yönetiminin temel taşı olan kilit performans göstergeleri ve KPG'lerinin ifade bulduğu gösterge tabloları ve dengeli ölçüm kartları tanımlanmakta ve açıklanmaktadır.Kilit Performans göstergeleri (KPG) organizasyonun stratejik performansını yansıtmak için amaçların miktarsal tanımlanmasında kullanılan finansal ya da finansal olmayan metriklerdir. Gösterge tabloları, stratejik amaçlara daha az odaklanırken, belirli operasyonel hedeflere daha bağlıdırlar. Dengeli ölçüm kartları ise, organizasyonların vizyonlarını ve stratejilerini netleştirmelerine olanak veren ve bunları eyleme dönüştüren bir yönetim sistemidir.Çalışmanın amacı, KPG'lerin tanımlanmasının ve takibinin şirketin başarısına katkısını göstermektir. Ayrıca stratejinin, şirket içi iletişimine olan etkilerinin izlenerek, iş dünyasından bir performans yönetim sistemi uygulaması örneği sunmaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, competiton is getting tougher everyday and companies need a good performance management system to continue their presence and competitiveness in this environment.In this study, Key Performance Indicators (KPI) which are the basic elements of a performance system is described and also dashboards and balanced scorecards are explained along with KPIs.Key Performance Indicators, are the financial or non-financial metrics used to reflect startagic performance of the organization. A dashboard falls one level down in the business decision-making process from a scorecard as it is less focused on a strategic objective and more tied to specific operational goals. The balanced scorecard is a management system that enables organizations to clarify their vision and strategy and translate them into action. It provides feedback around both the internal business processes and external outcomes in order to continuously improve strategic performance and results.The aim of the study is to show the importance and effect of defining and monitoring KPIs on the succes of company and in the process of communicating startegy from top to bottom. Also to give an example of KPI application from industry.