Finansal okuryazarlık ve para yönetimi davranışları: Anadolu Üniversitesi öğrencileri üzerine uygulama
Financial literacy and money management behaviours: Application on students of Anadolu Üniversity
  1. Tez No: 258096
  2. Yazar: SELİHA SEÇİL BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyada yaşanan küresel finansal kriz, giderek değişen piyasa koşulları, toplumundemografik yapısındaki değişimler, finansal okuryazarlık konusunu gündeme getirmektedir.Gündelik yaşamda alışverişten kredi kullanıma kadar birçok farklı alanda finansal araç veuygulamaların artması ve karmaşıklaşması, bireylerin sağlıklı finansal kararlar verebilmesiiçin finansal okuryazarlığı gerekli kılmıştır. Bireylerin temel bankacılık hizmetlerindenyararlanması, kredi ve türevlerini kullanması, geleceğe dönük birikim ve yatırımlar yapması,yeni teknolojiye dayalı olarak finansal hizmetlerden yararlanması, finansal okuryazarlıkdüzeyinin yükselmesine bağlı olarak gelişebilir.Bu yüksek lisans tezinde, İktisadi ve İdari Bilimler ve Teknik ve meslek yüksekokuluöğrencilerinden oluşan 600 kişilik bir örneklem kullanılarak, öğrencilerin finansalokuryazarlık düzeyi belirlenmeye çalışılmış ve buna bağlı olarak para yönetimi konusundahangi davranışların gösterildiği saptanmıştır. Buna göre öğrencilerin finansal okuryazarlıkdüzeyinin oldukça düşük olduğu ve bu durumun farkında olunmadığı ortaya çıkmıştır. Temelbankacılık işlemlerini kullanma konusunda en yaygın kanal olarak ATM kartları belirlenirken,kredi kartı sahipliği oranı yüzde 45; online bankacılık uygulamaları kullanımı ise yüzde 35düzeyinde kalmıştır. Öğrenciler, finansal okuryazarlık kavramını, düzenli para biriktirmealışkanlığı, faturalarını zamanında ödeme alışkanlığı ve finansal kayıtları saklama alışkanlığıolarak sınırlı bir yapıda algılamaktadır.Yarının yetişkinleri olarak çalışma yaşamına katılacak olan öğrencilerin finansal okuryazarlıkdüzeyinin yükseltilmesi etkin çalışan bir piyasa için önem taşımaktadır. Bunu sağlamanınyolu finansal eğitim programları geliştirerek okul müfredatlarında ekonomi ve finansderslerine yer vermek, bir devlet politikası olarak finansal okuryazarlığı tüm toplumdayükseltmeye çalışmaktır. Böylece bireyler finansal sistemin içinde yer alarak finansal ürün veuygulamaları daha fazla kullanabilir.
Özet (Çeviri)
Financial literacy is on agenda for global financial crisis in the world, changingmarket conditions and demographic changes in the society. Financial literacy isneeded for many areas that financial actions, complex financial tool andapplications and a range of shopping to credit use. Rising financial literacy level isdepended to individuals who use basic banking services, credits, saving andinvesting and information technology based financial services.It is used a sample that is content 600 students from business administration andtechnical and vocational school in this master thesis. It examined to students?financial literacy level and Money management behaviours. According to findingsstudents have very low financial literacy and they don?t notice that situation.ATM cards is most common channel of basic banking services. Credit cardsavailability is 45 percent in students. The rate of users of online banking servicesis only 35 percent. Students perceived the financial literacy as regular savingmoney behavior, pay bills on time and keep financial records behaviour.For a effective working market it is important to raise financial literacy levels ofstudents who will adults of tomorrow. Economy and finance courses must be takeplace all school schedules with improving education programs. In addition, toraising financial literacy levels of society should be a state policy. Thus,individuals can be stay in financial system and use more financial products andapplications.