Mühendislerde finansal okuryazarlık ve para yönetimi becerileri: Bandırma ilçesi örneği
Financial literacy and money management skills for engineers: The case of Bandırma
- Tez No: 486120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Finansal okuryazarlık ve para yönetimi becerileri özellikle 2008 ekonomik krizinden sonra dünyada ve ülkemizde üzerinde sıkça durulan, araştırma yapılan konulardan olmuştur. Literatürde öğrenciler, banka çalışanları, banka müşterileri, hane halkı, mavi yakalılar, akademisyenler ve kobi yöneticileri gibi birçok grup üzerinde finansal okuryazarlık ve para yönetimi becerileri konusunda çalışmalara rastlanmakla birlikte mühendisler üzerinde yapılan herhangi bir çalışmaya rastlanamamıştır. Bu çalışmada mühendislerin para yönetim becerileri, finansal kavramlar hakkındaki bilgi düzeyleri, finansal farkındalıkları, finansal tutum ve davranışları incelenerek bunlara etki eden faktörler ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve finansal eğitimin önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial literacy and money management skills, notedly, after economy crisis of the year 2008, has been a weighty issue which has been frequently discussed in the world and our country and also has been subject of research. By the time, there have been studies on many various groups, such as students, bank employees, bank customers, households, blue collars, academicians, and SME managers - except this one conducted on engineers. In this study, money management skills, the level of knowledge about financial concepts, financial awareness, financial attitudes and behaviors were investigated on engineers and the factors affecting them were tried to be revealed and the importance of financial education was emphasized.