Yatırım teşvikleri ve Diyarbakır
Investment incentives and Diyarbakır
  1. Tez No: 258095
  2. Yazar: AYDIN BOLKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yatırım teşvikleri ülkenin ekonomik gelişmenin sağlanması için yatırımlara sağlanan desteklerdir. Yatırım teşvikleri ülkenin ekonomisinin gelişiminin sağlanmasının yanı sıra, bölgeler yada iller arasındaki farklılıkların ortadan kaldırılması, ülke sanayinin uluslararası düzeyde rekabet edebilmesinin koşullarının oluşturulması için de uygulanan bir araçtır. Türkiye'de gelişmemiş ve geri kalmış yörelerin kalkındırılması için de Yatırım Teşvik tedbirleri, bölgesel kalkınma planlarıyla birlikte uygulamaya konulmuştur. ?Yatırım Teşvikleri ve Diyarbakır? çalışmasında, 1960 yılından bu yana bölgesel kalkınma planlarında geri kalmış bölge veya Kalkınmada Öncelikli Yöreler kapsamında bulunan Diyarbakır'ın yatırım teşviklerinden hangi düzeyde yararlandığı detaylı bir şekilde ele alınmış ve bunun etkinliği irdelenmiştir.Bu çalışmada, Türk bankacılık sektörünün tarihsel gelişimine kısaca yer verilmiş, sektörde artan yabancılaşma eğiliminin etkilerini ortaya koymayı amaçlayan çalışmalar incelenmiş, bu çalışmalar ve literatür ışığında yabancı sermayenin sektör ve ekonomi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ortaya konularak tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investment incentive is a financial support of invests to provide the development of economy. Beside to enforce the economic development, investment incentive is the method of implement that eliminates economic differences of regions and provides the conditions to make the industry can compete in international level. Investment incentive have applied together with regional development plans to enhance the economy of undeveloped regions of Turkey.In the work of ?Investment incentives and Diyarbakır?; the application of investment incentives and its effectiveness in Diyarbakır has been an undeveloped region in regional development plans and Prior Regions in Development since 1960, was studied in detail.