AB direktifleri ve Türk İş Hukukunda iş sağlığı ve güvenliğinde işverenlerin yükümlülükleri ve işçilerin hakları
The employers? obligations and the workers? rights in occupational health and safety in the European Union directives and Turkish Labour Law
  1. Tez No: 258104
  2. Yazar: ÖZGÜR OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinde işverenlerin yükümlülükleri ve işçilerin hakları konusu, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de son derece önemlidir. Yarım yüz yılı aşkındır üye olmayı beklediğimiz Avrupa Birliği, iş sağlığı ve güvenliği alanında önemli mevzuat değişiklikleri yaparak bu konuda oldukça ileri düzeyde çağdaş normları kabul etmiş ve uygulamaya sokmuştur. Avrupa Birliği, üye ülkelerde iş sağlığı ve güvenliği alanındaki dağınık ve birbirinden kopuk haldeki mevzuat değişikliklerini birbirine yakınlaştırmak ve uyum sağlamak için başta 89/391 sayılı Çerçeve Direktif olmak üzere, iş sağlığı ve güvenliği alanında çok sayıda bireysel direktifi kabul etmiştir.4857 sayılı İş Kanunu'nun 2003 yılında yürürlüğe girmesinden sonra ülkemiz çalışma hayatı mevzuatında da birçok yönetmelik yürürlüğe girmiştir. Daha önce tüzüklerle düzenlenen çalışma hayatı mevzuatı yerini yönetmeliklere bırakmıştır. Bunun başlıca nedeni yönetmeliklerin hazırlanması ve yürürlüğe girmesi sürecinin daha hızlı olmasıdır. Ancak bu konuda başta İş Sağlığı ve Güvenliği Çerçeve Yönetmeliği olmak üzere birkaç yönetmeliğin Danıştay tarafından iptal edilmesi, uygulamada bir takım sıkıntıların yaşanmasına yol açmıştır. Bu sıkıntılar yapılacak yasal değişikliklerle aşılmaya çalışılmaktadır.Çalışmada Türkiye'nin iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının Avrupa Birliği Direktiflerine uyum düzeyi ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The employers? obligations and the workers? rights in occupational health and safety is a crucial issue for Turkey as well as European Union. European Union, of which Turkey is long standing to be a member, has ruled and started to execute important and advanced regulations related to occupational health and safety. European Union has promulgated several individual directives, deliberately Framework Directive 89/391, which aimed to close the distinction or to overcome the diversities within the regulations of the different member countries.After the enforcement of Labor Act (No. 4857) in 2003, there are several by-laws promulgated related to the Turkey?s labor relations. One important difference is that, labor relations started to be regulated by by-laws, which are easily arranged and enforced, instead of status. But the withdrawal of some of the by-laws, nominatim Framework By-law of Occupational Health and Safety, by the Council of State (Counseil d?Etat) caused to arise some problems. Those problems are trying to be overcome by new amendments.In this paper, the adaptation level of Turkey?s occupational health and safety regulations to the European Union directives is discussed.