Post romantik iki Rus besteci: Rachmaninoff-Medtner ve Medtner'in tanınmayışı
The two post romantic russian composers: Rachmaninoff-Medtner and Medtner as unknown composer
- Tez No: 258127
- Danışmanlar: DOÇ. LİLİAN TONELLA TÜZÜN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada, Rus müziğini ve onun belli bir döneminde (1850 -1950) yaşamış olan iki sanatçıyı; Rachmaninoff ile Medtner'i sanatçı kişilikleriyle ve eserleriyle tanımak ve tanıtmak amaçlanmaktadır. Ünü yaygın olan Rachmaninoff'u tanırken onunla benzer bir çizgiyi izlediği halde onun ölçüsünde tanınmayan Medtner'in de müziğe önemli katkıları olduğunu özellikle vurgulamak ve onun yeterince tanınmayış nedenlerini belirterek Medtner ile ilgili bir ?farkındalık? yaratmak bu çalışmanın temel amacıdır. Bu sonuca ulaşabilmek için:?Rus müziğini etkileyen evrensel müzik anlayışları, bunun yanı sıra Rusya'da oluşan yerel müzik akımları; söz konusu edilen sanatçıları etkilemiş olan Romantik Dönem başta olmak üzere genel nitelikleriyle ve sanatçılarıyla tanıtılmıştır.?Rus müziğinin tarihsel gelişimi genel olarak belirtilmiş, bu tarihsel gelişimi etkileyen sosyal ve toplumsal olaylar ile kişiler üzerinde durulmuştur.?Rachmaninoff ve Medtner'in sanatçı kişilikleri ve eserleri de ayrı ayrı tanıtıldıktan sonra bu sanatçıların ortak özellikleri ve etkileşimi üzerinde durulmuş; Medtner'in de arkadaşı Rachmaninoff ölçüsünde tanınmış olmasa da dönemine ve Rus müziğine katkıları belirtilmiştir.?Medtner, bu araştırmada kullanılan kaynakların ışığında, kendi zamanı ve koşulları içinde incelenmiş; sanatçının değeri, hak ettiği ölçüde tanınmayışının nedenleri açıklanarak bir ?farkındalık? yaratılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand and to introduce Russian Music and the Two Russian Composers - Rachmaninoff and Medtner who lived between 1850 and 1950, with their artistic characters and their various productions. While introducing world-renowned Rachmaninoff, special attention is given to underline the important contributions made by Medtner who followed the similar artistic way of production but contrarily is not as known as Rachmaninoff. Finding out the reasons why Medtner is not as well-known as his alike-colleague Rachmaninoff and creating awareness for him is the utmost aim of this research. In order to reach this aim;?Universal and domestic musical movement occurred in Russia which influenced the Russian Music and the Romantic Period which affected the two composers are introduced with its main composers and general features.?Historical development of Russian Music is explained and the social phenomena and the important characters which influenced this historical development are underlined.?After introducing Rachmaninoff?s and Medtner?s artistic characters and their productions, their common features and interactions are analyzed. However Medtner is not as well-known as his colleague Rachmaninoff, his contributions to Russian Music and to the times when he was productive is highlighted.?Medtner is examined within the conditions of the time period he lived under the light of the literature searched for this study and ?awareness? is created by explaining his artistical value and underlining the reasons why he is not as well-known as he deserves.