Pozisyon analizi anketi (PAA) ve yönetsel pozisyon anketi (YPA) ile metal işkolunda bir iş değerlemesi uygulaması
  1. Tez No: 25813
  2. Yazar: GÖKHAN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN SİNANGİL(KEPİR)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
n ÖZET İnsanların ve işlerin varolduğu tüm örgütlerde, performansın arttırılması, iş doyumu ve verimin sağlanmasında iş analizleri ve iş değerleme çalışmaları önemli bir konuma sahiptir. Ülkemizde 1950'li yıllarda başlayıp günümüze kadar sürdürülen bu alandaki çalışmaların geleneksel yöntemlerle yürütüldüğü saptanmıştır. Oysa A.B.D. ve diğer pek çok ülkede bu alanda objektif ve kantitatif yöntemlerle yapılan bi limsel çalışmaların ağırlık kazandığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, A.B.D.'de 1960'lı yıllardan bu yana, özellikle büyük işletmelerde iş analizi ve iş değerlemesi çalışmalarında kullanılan Pozisyon Analizi Anketi (PAA) ve Yö netsel Pozisyon Anketi'ni (YPA) Türkçe'ye çevirerek bu alanda çalışan araş tırmacılara tanıtılması ve uygulama alanına kazandırılmasıdır. Çalışmamızın ilk aşamasında önce Türkiye'de otuz yıldan bu yana bu alanda son yapılan tüm çalışma ve araştırmalar incelenmiştir. Daha sonra bir fabrikada iş analizi çalışması yürütülmüş ve iş değerleme uygulaması yapılmıştır. Ça lışmada metal işkolunda faaliyet gösteren bir fabrikanın yönetsel nitelikli büro, yöneticilik ve benzeri 24 temel işi, Yönetsel Pozisyon Anketi (YPA) adı ile anılan iş analizi anket formu uygulanarak analiz edilmiş ve iş tanımları ile iş gerekleri hazırlanmıştır. Çalışmada bunun yanında rastgele örnekler yoluyla seçilmiş 6 tane bedensel nitelikli (mavi yakalı) iş için Pozisyon Analizi Anketi (PAA) adı verilen iş analizi anket formu uygulanmış ve iş tanımları ve iş gerekleri be lirlenmiştir. Bedensel nitelikli işler için iş analizinden sonra iş değerleme uy gulaması yapılmıştır. îş değerleme yöntemleri arasından puan yöntemi seçilmiş ve işi oluşturan faktörlere puan değerlerinin verilmesi ile işlerin toplam puan değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
m İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) In all organizations, where there are people and jobs, job analysis and job ev- alvation studies have an important place in increasing performance, in en hancing job satisfaction and productivity. It has been determined that in our country, studies which have started during the 1950's and are carried out until today are made by traditional methods. But in U.S.A. and many other countries, scientific studies done by using objective and quantitative methods are seen to have gained more emphasis. The objective of this study is to translate Position Analysis Questionnaire (PAQ) and Pro fessional and Managerial Position Questionnaire (PMPQ) which are used in job analysis and job evaluation studies especially in big organizations in the U.S.A. since the 1960's, in to Turkish to introduce them to researchers in this field and to have them executed in the applicative field. In the first step of our study, first, all study and researches done in this field since 30 years in Turkey have been examined. Lated a job analysis study in a factory has been carried out, job evalvation application has been done. In this study, the managerial type office administration and 24 similar basic jobs of a factory in the metal work force has been analyzed by using job evalva tion questionnaire form which is namely the Professional and Managerial Posi tion Questionnaire (PMPQ) and job descriptions and job specifications have been prepared. Along with this, in the study, job analysis questionnaire form namely Position Analysis Questionnaire (PAQ) is applied to 6 physically qualified (blued col lared) jobs which are chosen by random sampling and job descriptions and job specifications have been determined. For jobs with physical qualifications, after the job analysis, job evalvation application has been done. From amongst the job evalvation methods, point method has been chosen and by giving point valves to factors forming the jobs, total point valves of jobs have been found out.