İş yükü ve iş sıkıntısının iş çıktıları üzerindeki etkilerinin çok düzeyli araştırılması
Multi-level investigation of the effects of workload and job boredom on work outcomes
  1. Tez No: 705038
  2. Yazar: AYLA AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı iş yükü ve iş sıkıntısının iş çıktıları üzerindeki etkilerinin çok düzeyli araştırılmasıdır. Çalışmada, iş yükü ve iş sıkıntısının duygusal emek, olumlu/olumsuz duygu, iş stresi ve iş tatmini gibi sonuçlar üzerindeki etkisi günlük ve genel anket uygulanarak çok düzeyli olarak araştırılmıştır. Araştırma tasarımında günlük veriler birinci seviye, genel olarak bir kez ölçülen veriler ise ikinci seviye değişken olarak ele alınmıştır. Katılımcıların iş yükü, iş sıkıntısı, duygusal emek, olumlu/olumsuz duygu, iş stresi ve iş tatmini günlük olarak birbirini takip eden 5 iş günü boyunca ölçülmüştür. İş tatmini, demografik değişkenler cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, çalışılan kurum, iş yerinde çalışma süresi, yönetici pozisyonu ve mesai sonrası çalışma gibi kişi seviyesindeki değişkenler günlük anketlerin toplanmasının tamamlanmasından sonra katılımcılara bir kez verilen genel anket ile ölçülmüştür. Çalışmanın örneklemini Çankırı İlinde yer alan kamu kurumlarında çalışan 137 kişi oluşturmuştur. 137 katılımcı günlük ve genel anketleri yanıtlamıştır. Toplam olarak 137 adet genel anket ve 685 (5x137) adet günlük anket ile çalışmanın verisi elde edilmiştir. Veriler SPSS 23, AMOS 26 ve HLM veri analiz programları kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen analiz verilerini yorumlamada Cronbach Alfa Güvenilirlik Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Korelasyon Testi ve çok düzeyli regresyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan araştırmada uygulanan günlük ve genel anketler ile kişi içi ve kişiler arası analizler yapılmış ve genel olarak iş sıkıntısının, iş yüküyle karşılaştırıldığında daha olumsuz etkileri olduğu bulgulanmıştır. Günlük iş sıkıntısının iş stresi, olumsuz duygu ve duygusal emek ile pozitif yönde ilişkili olduğu bulunurken, olumlu duygu ile negatif yönde anlamlı ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Günlük iş yükü ise sadece stres ve negatif duygu ile olumlu yönde ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect workload and job boredom on work outputs at a multilevel. In the study, the effect of workload and job boredom on results such as emotional labor, positive/negative emotion, job stress and job satisfaction was investigated at a multi-level by applying daily and general questionnaires. In the research design, daily data was considered as the first level and the data measured once in general as the second level variable. Participants workload, job boredom, emotioanl labor, positive/negative emotion, job stress and job satisfaction were measured daily for 5 consecutive working days. Individual-level variables such as job satisfaction, demographic variables, gender, marital status, age, education level, institution of employment, working time at the workplace, managerial position and after-hours work were measured with a general questionnaire given to the participants once after the completion of the daily questionnaires collections. The sample of the study consisted of 137 people working in public institutions in Çankırı. 137 participants answered the daily and general surveys. In total, the data of the study were obtained with 137 general questionnaires and 685 (5x137) daily questionnaires. Data were analyzed using SPSS 23, AMOS 26 and HLM data analysis programs. Cronbach Alpha Reliability Analysis, Confirmatory Factor Analysis, Correlation Test and multilevel regression analyzes were used to interpret the analysis data obtained. In the research, within person and between persons analyzes were made with the daily and general questionnaires applied and it was found that job boredom had more negative effects when compared to the workload in general. While daily job boredom was found to be positively related to work stress, negative emotion (NA) and emotional labor, it was found to have a negative significant relationship with positive emotion (PA). On the other hand, daily workload was found to be positively related only with stress and negative emotion.