Sağlık kurumlarında kullanılan kimyasal maddelerin çalışanlar üzerinde etkileri
The effects of the chemicals used in the health institutions on the workers
- Tez No: 618266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, İstatistik, Biochemistry, Biology, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
MSDS' lerde kullanılan kısaltmalar, birimler evrensel olup, yönetmelikler sayesinde hazırlanmaları zorunlu hale getirilmektedir. anket çalışması sağlık kurumlarında çalışma ortamlarında kimyasal maddelerle nasıl bir ilişki içerisinde olduklarına, maruziyet durumunda nasıl müdahale edileceği konusunda bilgi sahibi olup olmadıklarına ve maruziyetleri önlemek / azaltmak için ne gibi seçenekler olduğuna dair bir araştırma içermektedir. Sağlık kurumlarında işçi sağlığı ve güvenliği çalışmaları birimlerin kendi içerisinde genel değerlendirme, temizlik ve düzen değerlendirmeleri ve çalışanların kişisel koruyucu donanımların değerlendirmelerinin yapılması için kontrol check listleri hazırlanmıştır ve üzerinde durulmuştur. Anket çalışması sonucunda çalışma ortamlarında bir çok kimyasal madde ile karşılaşıldığı, çoğunluğun malzeme bilgi güvenlik formunu okumasına rağmen, okumayan bireylerin de olduğu gözlenmiştir. Kişisel koruyucu donanımlar konusunda uyulması gereken kurallar konusunda yetersiz önlemler alındığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Material Safety Data Sheet, in which all the necessary information for the individuals who will use the chemicals are stated, has been prepared for all the chemicals which are produced and used through a fast process after controls and checks. The abbreviations and units used in MSDS's are universal and are now compulsory to be prepared thanks to regulations. Every firm which produces, sells and supplies the chemicals has to have this sheet and submit if requested. The survey has been applied to employees of health institutions. It contains a research which is about how employees are involved with the chemical materials in their working environments, whether they know how to interfere in case of exposures and what the options are in order to avoid / decrease exposures. This study is based on three sections; firstly, it is mentioned briefly on the fast improvement of the health since first ages, its separation on service units today and its steps. Secondly, check lists for the employee's health and safety studies in the health institutions; general evaluations, cleanliness and scheme evaluations of the units within themselves; the evaluations of personal protective equipments of the employees are prepared and mentioned about. Finally, the tables which show risk expressions of the chemical materials used in the health institutions generally based on MSDS's and personal protective equipments which are have to be used are prepared and mentioned about.