Lobbying dans l'union europeenne est-il une autre moyen de pouvoir economique et politique ou une menace pour la democratie?
Avrupa Topluluğunda lobicilik ekonomik ve politik bir guç aracı mıdır yoksa demokrasi için bir tehdit mi?
- Tez No: 258145
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN GİRİTLİ İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Avrupa Birliği'nin son yıllardaki genişleme süreci ile önceleri lobicilik faaliyetleri önem kazanmış ve etkinliğini arttırmıştır. Birlik, sürecin etkilenmesini engellemek amacıyla karar alma mekanizmalarına ilişkin bir dizi düzenlemeyle karar alma süreçlerinin açık ve şeffaf olmasına özen göstermektedir. Her ne kadar demokratik katılım özendiriliyor olsa da lobi faaliyetlerini yapanlar ve süreçleri açısından incelendiğinde bu faaliyetlerin gerçekten uluslararası mega kurum ve birliklere imtiyaz sağlayan bir ekonomik ve politik bir güç aracı olup olmadığı ve bu faaliyetlerin Avrupalı sivil yurttaşlar için bir tehdit oluşturup oluşturmadığına ilişkin örnek lobi yapılanmaları ve örnekler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The lobbying activities have become more prominent and visible with the gradual enlargement of the European Union. Due to prevent the decision process to be adversely affected against the general interest and also to protect European citizen confidence, the Union has taken a series of recommendations to conduct an open, transparent and structured dialogue as declared in his codes of conduct.Although democratic and civil participation are encouraged, in terms of examination of these activities, the conglomerates are perceived truly active and affect the decision process. The question is whether lobbying is another tool of political and economical power, even a privilege of the Union to provide to the benefit of the interest groups distinguished or these activities are against to European civil society and a threat for the democracy. The decision making process and thereafter, a sample of structures lobby groups have been examined to define the relationship between lobbying and democracy.