Une étude des éléments et fonctions de la communication linguistique dans le Petit Prince d'Antoine de Saint-Exupéry
Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens adlı eserinin dilbilimsel iletişim öğe ve işlevleri açısından incelenmesi
  1. Tez No: 258161
  2. Yazar: DAMLA KELLECİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATTİLA DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Linguistics, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
« Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens Adlı Eserinin Dilbilimsel İletişim Öğe ve İşlevleri Açısından İncelenmesi » başlıklı çalışmamız, Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens adlı edebi ve felsefi eserinde iletişim öğe ve işlevlerinin var olup olmadığını incelemeye yöneliktir.Jakobson'un önermiş olduğu tüm iletişim öğe ve işlevlerinin Küçük Prens adlı eserde bulunduğu görünmektedir. Bu çalışma, aynı zamanda, bir edebi iletişim süreci söz konusu olduğunda, birçok işlevin üst üste ve bir arada var olabileceğini fark etmemizi sağlamıştır. Ancak, Küçük Prens okurunun, metnin sunduğu iletileri anlayabilmek için, toplumsal, dilsel, kültürel, vs. düzgülere sahip olması gerektiğinin altını çizmek gerekmektedir. Gelecekteki bir çalışmada Jakobson'un önerdiği iletişim işlevlerinin rolleri ve hiyerarşik sıralanışları ile edebi eserin oyuncul işlevinin kendine has özellikleri üzerinde yoğunlaşmanın yerinde olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our paper entitled ?A study of elements and functions of linguistic communication in The Little Prince by Antoine de Saint-Exupery? aims to observe the existence or not of the elements and functions of communication within the Little Prince of Antoine de Saint-Exupery, which is literary and philosophical book.We can see that all elements and all the functions of communication proposed by Jakobson are present in the Little Prince. Our study also noted that it is possible that several functions may overlap and take place simultaneously in a process of literary communication. However, it should be noted that readers of the Little Prince, to receive message(s) of the text, should have knowledge about the social, linguistic, cultural, etc. codes. We believe it would be useful to focus, in a future work, on the role and hierarchy of Jakobson's communication functions as well as the particular characteristics of the ludique function within a literary work.