Spor faaliyetlerinden doğan ceza sorumluluğu
Criminal responsability due the sportive activities
  1. Tez No: 258162
  2. Yazar: PINAR MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. KÖKSAL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Spor günümüzde hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir. Dünyada insan faaliyetlerinin en önemlilerinden biri olan spor medeniyet göstergesi olarak algılanmaktadır. Spor, kişilerin bedensel olduğu kadar ruhsal ve sosyal olarak da gelişmelerinin bir parçası haline gelmiş bir faaliyet türüdür. Amatör ve profesyonel olarak yapılan spor faaliyetleri hukuk ile de yakından bağlantılıdır. Sporda, diğer başka alanlarda olduğu gibi bu faaliyetin tabiatına uygun olarak, bir takım hukuka eylemler söz konusu olabilir. Doping, şike, şiddet buna ilişkin bazı örneklerdir. Sporun türüne göre spor faaliyetine katılanların eylemlerinden disiplin, idari, hukuki ve cezai sorumluluk doğabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sport is becoming an essential element of life. Sport is one of the areas of human activity that most concern and bring together the citizens of the world. It instils determination, dedication, sportsmanship, and provides for relaxation from otherwise hectic lives. It further enhances social interaction and development of relationships. İt also provides a sense of achievement and improves teamwork skills. Participation in sport undoubtedly involves elements of risk of injury like doping, corruption, and where there is negligence there is scope in the sporting arena for those harmed to take legal action.