İdari irtifaklar
Administrative easements
- Tez No: 258195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İdare üstlendiği kamu hizmetlerini yerine getirebilmek için yürüttüğü faaliyetler kapsamında taşınır veya taşınmaz mallara ihtiyaç duyabilir. Bu sebeple ihtiyaç duyduğu malları edinebilir. Bir takım mallar nitelikleri gereği idarenin tasarrufunda iken, bazıları sonradan farklı yollarla idarenin tasarrufu altına girmektedirler. Bazı mallar üzerinde de idare, malı tasarrufu altına almaksızın yararlanma hakkına sahip olmaktadır. İdarenin ihtiyaç duyduğu taşınmaz mallar üzerinde sahip olduğu bu yararlanma hakkı uygulamada genel olarak idari irtifak kavramı ile ifade edilmektedir.İdari irtifak kavramı genel olarak idarenin özel kişilere ait taşınmazlar üzerinde sahip olduğu kullanma ve yararlanma hakkı olarak tanımlanabilir.Mevzuatımızda idarenin özel kişilerin sahibi olduğu taşınmazlar üzerinde irtifak hakkı tesisine izin veren bir çok hüküm bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ?Devlet ve kamu tüzel kişileri; kamu yararının gerektirdiği hallerde, gerçek karşılıklarını peşin ödemek şartıyla, özel mülkiyette bulunan taşınmaz malların tamamını veya bir kısmını, kanunla gösterilen esas ve usullere göre, kamulaştırmaya ve bunlar üzerinde idarî irtifaklar kurmaya yetkilidir.? düzenlemesini içeren Anayasamızın `kamulaştırma' başlıklı 46. maddesi hükmüdür. Bu hüküm dışında Kamulaştırma Kanununda, İmar Kanununda ve kamu hukuku ağırlıklı bazı kanunlarda da İdare lehine özel kişilere ait taşınmazlar üzerinde irtifak hakkı kurulmasını sağlayan bir çok hüküm bulunmaktadır. Bu sebeple çalışmamızda ilk olarak irtifak hakkı kavramı Medeni Hukuk ve İdare Hukuku açısından incelenecek, ikinci bölümde kamulaştırma yolu ile kurulan irtifaklar, üçüncü bölümde imar irtifakları ve son bölümde diğer kanunlardaki idari irtifak kurmaya imkan tanıyan düzenlemeler ele alınacaktır.Anahtar Sözcükler; İrtifak Hakkı, İdari İrtifak, Kamulaştırma Yolu ile Kurulan İrtifaklar, İmar İrtifakları
Özet (Çeviri)
Administrative needs movable or immovable properties about It?s field of activity for fulfill public service It?s assumed. For this reason, It obtain properties that need. Administrative possesses some properties by It?s nature and some of them possesses by different types afterwards. Also some groups of properties are not possessed by administrative but administrative has right of use on them. This right of use, administrative have on properties, is generally expressed in administrative easement.The basic of the administrative easement is generally defined, rights of use and benefit that administrative have privately owned on immovable properties.There are many provisions that administrative have rights use and benefit on privately owned immovable properties. Most important of them is article 46, ?expropriation? entitled, of the Turkish Constitution. Furthermore, there are many provision that administrative have rights of use and benefit on privately owned immovable properties, like Expropriation Act, Development Law and some other codes of public law. For this reason, In our study that consist of four section, we take in hand the administrative easements, perspective of the Civil Law and Administrative Law, easements establish by expropriation in second section, zonnig easement in third section and provisions in the other codes that allow to establish the administrative easement in the last section.Key Words; Rights of Easement, Administrative Easement, Easement Establish by Expropriation, Zoning Easement