Kalite liderliğinin toplam kalite ilkelerinin uygulamalarına ve çalışanların iş sonuçlarına etkisi
Effects of quality leadership to practices of total quality principles and to performance results of workers
  1. Tez No: 258229
  2. Yazar: FATİH İŞÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KİTAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Toplam Kalite Yönetimi (TKY), sürekli olarak gelişmeyi ve ilerlemeyi amaçlayan, kalitenin, örgütün tüm çalışanlarına mal edildiği bir sistemdir. Bu sürecin işlerlik kazanması ve TKY uygulamalarının istenilen sonuçlar vermesinin temel ön gerekliliği ise, sistemin uygulandığı örgütte etkin bir kalite liderliğinin bulunmasıdır.Araştırmanın birinci bölümünde ?kalite liderliği? kavramı araştırılarak, kalite liderliğinin TKY uygulamaları için taşıdığı önemin altı çizilmiştir. İkinci bölümde, TKY ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışanların iş sonuçlarından iş tatmini, iş performansı ve örgütsel bağlılık gibi kavramlar açıklanmıştır.Dördüncü bölümde ise, Türkiye'de enerji sektöründe faaliyet gösteren özel bir şirkette kalite liderliğinin toplam kalite yönetimi uygulamalarına ve çalışanların iş sonuçlarına etkisi üzerine bir araştırma yapılmıştır. İşletmede 156 çalışan ile yapılan anket uygulaması ve sonuçları sunulmuştur. Elde edilen bulgular SPSS 11.5 programıyla analiz edilmiş ve elde edilen sonuçları gösteren tablolar açıklamalarıyla birlikte bu bölümde sunulmuşturAraştırmanın son bölümünde ise yapılan uygulamalar sonucunda ortaya çıkan aksaklıklar ile bu aksaklıklara ilişkin araştırmacının önerileri sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Total Quality Management is the system aims at consistent improvement and development and of which the quality is attributed to every single member of an organization. The main precondition for this process to become feasible and give desirable results is the existence of an effective quality leadership in the organization that this process is applied.The first part of the research“quality leadership”concept will be investigated, their importance for the quality leadership of TQM practices are underlined. In the second section, are given basic information about TQM. In the third section of the results of the employees job satisfaction, job performance and describes concepts such as organizational commitment.In the fourth chapter, a private company operating in the energy sector in Turkey in the quality of leadership and total quality management practices impact on employees to the results of a survey made. With 156 employees in the enterprise application and survey results are presented. The results were analyzed with the SPSS 11.5 program and tables showing the results obtained are presented in this section along with the descriptionIn the last part of the survey as a result of the emerging applications for any inconvenience this interruption with the recommendations of the research were presented.