Aristoteles ve Rorty'de etik politika ilişkisi
Relationship of ethics and politics in Aristoteles and Rorty
  1. Tez No: 258252
  2. Yazar: MURAT AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanların adil ve insanca bir ortamda yaşamak umuduyla bir araya geldiği kabul edildiğinde, adaletin gerçekleştiği ?insanca? yaşanabilecek toplumsal bir düzenlemenin nasıl sağlanacağı çözülmesi gereken en önemli problemlerden birisi olarak karşımıza çıkar. Felsefe tarihi boyunca birçok filozof toplumun düzenlenmesi üzerine farklı düşünceler geliştirmiştir. Platon, Aristoteles gibi filozoflar toplumsal düzenlemenin nasıl olması gerektiğini ortaya koymaya çalışmışlar, bunu yaparken etik görüşlerini temele almışlardır. Çünkü bu filozoflara göre politika ile etik arasında zorunlu bir ilişki vardır. Bununla birlikte, Sofistlerden günümüze kadar, politikanın etikle herhangi bir bağı olmadığını düşünen filozoflar da olmuştur. Günümüzde özellikle ?Postmodernizm? adlı düşünce akımının içinde yer alan düşünürler politikayla etik arasında zorunlu bir bağı bulunmadığını, dolayısıyla politikaya etik temeller bulmanın gerekli olmadığını düşünürler.Bu çalışmada, etik ve politika arasında zorunlu bir bağ olduğunu ve politikanın temelinde etiğin olması gerektiğini düşünen Aristoteles ile politikaya temel oluşturabilecek ?evrensel geçerli bir etiğin? olanaklı olmadığını düşünen ve kendisini ?Postmodernist? olarak tanımlayan günümüz düşünürlerinden birisi olan Richard Rorty'nin görüşleri ele alınacaktır. Çalışma içinde her iki düşünürü hangi öncüllerin, vardıkları sonuçlara götürdüğü araştırılacak, söz konusu öncüllerin bilgisel değeri gösterilmeye çalışılacaktır.Birinci Bölümde, Aristoteles'in politika ve etik üzerine görüşleri ve ideal bir toplumsal düzenlemenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili düşünceleri ele alınacak, etik görüşlerinin temelinde bulunan ?insan? görüşü ve bilgi anlayışı çerçevesinde etik politika ilişkisi hakkında düşünceleri değerlendirilecektir.İkinci bölümde, Rorty'in politika ve etik üzerine görüşleri ve hayalini kurduğu ?Liberal Toplum Ütopyası? ele alınacak, etik görüşlerinin temelinde bulunan ?felsefe?, ?bilgi? ve ?insan? görüşü çerçevesinde etik politika ilişkisi hakkında düşünceleri değerlendirilecek ve Richard Rorty'nin politika hakkındaki düşüncelerini oluştururken kimi etik kabullerden hareket edip etmediğini ortaya koyulmaya çalışılacaktır.Sonuç bölümünde Rorty ve Aristoteles'in görüşleri karşılaştırılarak, Aristoteles ve Rorty'nin etik ve politika ilişkisi hakkındaki düşüncelerinin bir değerlendirmesi sunulmaya çalışılacaktır.Anahtar KelimelerPolitika, Etik, Etik-politika ilişkisi, Aristoteles, Rorty
Özet (Çeviri)
When it is first assumed that humans come together in the hope of living in a decently and fair domain, then, one of the most important problems becomes how a ?decent? and just social order is possible. Throughout the history of philosophy, many philosophers have developed various ideas on how to organize society. Philosophers such as Aristotle and Plato tried to formulate an ideal social order. In doing this, the starting point was their understandings of ethics.According to these philosophers, there is a necessary connection between ethics and politics. However, on the other hand, there have been some thinkers, from sophists? time to our own, who thought in the opposite direction. Nowadays the thinkers who adopt ?Postmodernism? think that there is no connection between politics and ethics, and so there is no reason for finding any ethical grounding for politics.The ideas of Aristotle and Richard Rorty will be taken into consideration in this study. While the former thinks there is a necessary connection between ethics and politics, and ethics must be situated at the grounds of politics, the latter, describing himself as ?Postmodernist?, thinks that ?a universally valid? ethic by which politics can be grounded is impossible. This study attempts to make it clear which premises drove them into their consequences, and to explicate epistemological values of these premises.The first question handled in the first chapter is Aristotle?s views on politics and ethics and his understanding of an ideal social order. Then, considering his view of ?human? and his epistemological stance, Aristotle?s ideas on the relationship between ethics and politics will be evaluated.In the Second Chapter, Rorty?s view on politics and ethics, and his ?Liberal Utopia? will be treated. Considering his understanding of ?philosophy,? ?knowledge? and ?human?, Rorty?s ideas about the relationship between ethics and politics will be evaluated. In doing so it will be tried to show whether Rorty begins with some ethical assumptions while developing his views on politics, or not.In the Final Chapter, Rorty?s and Aristotle?s views will be compared. The chapter will end with an overall evaluation respecting their thoughts about ethics-politics relationship.Key WordsPolitics, Ethics, Ehics-politics relationship, Aristotle, Rorty