Türk Kadınlar Birliği (1924-1935)
Turkish Women Union (1924-1935)
  1. Tez No: 258251
  2. Yazar: SELİN GİZEM ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türk Kadınlar Birliğinin bu çalışmada konu olarak ele alınması ve faaliyetlerinin irdelenmesiyle Cumhuriyet rejiminin ilk dönem kadın hareketine ışık tutulacaktır.1924-1935 yılları arasında faaliyet gösteren Türk Kadınlar Birliği Cumhuriyet döneminin ilk siyasi kadın oluşumu olması bakımından önemlidir.Tanzimat'tan bu yana erkeklerin yanında yer edinmeye başlayan kadınların siyasal haklarını da kazanmalarında Türk Kadınlar Birliğinin payı büyüktür.Türk Kadınlar Birliği gerçekleştirdiği çalışmalarla Türk kadınının siyasi ve sosyal haklarını savunmuş bu hakların gündeme alınmasında ve bu konuda erkek kamuoyunun düşüncelerini değiştirmede önemli başarılar elde etmiştir. Kadınların özgürleşmeleri, toplum hayatında görünür hale gelmeleri ve yaşamın her alanında aktif birer rol almaları şüphesiz kadınlar eliyle yürütülen bu çalışmaların katkısıyla gerçekleşmiştir. Kadın hakları ve Kadın Hareketi tarihçesi üzerine yapılacak çalışmalarda Türk Kadınlar Birliğinin varlık mücadelesi göz ardı edilmemelidir. Ancak kadınların bu katkıları çoğu zaman göz ardı edilmiş, layıkıyla değerlendirilememiştir. Bu durum ?kadınlar haklarını elde etme konusunda hiç mücadele vermemiştir? görüşünün ortaya atılmasına neden olmuştur. Bu çalışma bu savı sorgulamak ve onun karşısına tarihi bir gerçeği koymak amacıyla oluşturulmuştur. Bu ise Türk kadınının haklarını elde etme bilincine ve mücadele birikimine sahip olduğu görüşüdür.Bu çalışmanın ortaya çıkmasında başta değerli fikirleriyle bana yol gösteren danışmanım Doç. Dr. Mehmet Özden'e, bu çalışmanın düşünce birikimini kazanmamda emeği geçen tüm hocalarıma ve son olarak da çalışmamın tamamlanabilmesi konusunda beni yüreklendiren eşim, ailem ve arkadaşlarıma teşekkür ederim.Anahtar SözcüklerKadın Statüsü; Kadın Sorunları; Kadın Hareketleri; Kadın Hakları; Nezihe Muhittin; Türk Kadınlar Birliği; Kadınlar Birliği
Özet (Çeviri)
Owing to come up the ?Turkish Women Union? on this project as a subject and examine the activities, the first phase of women action of Republic regime will be illuminated.?Turkish Women Union? is very important so as to be the first political collaboration of the Republic Period which was active between 1924 and 1935. ?Turkish Women Union? acts considerable role also to acquire their political rights who gets place close to men since Tanzimat. ?Turkish Women Union? protected political and social rights of Turkish women, and achieved successes for changing the vision of the men public union and to come up for that rights on the matter via executed facilities. İt is obvious that all these facilities , what operated by women ownselves, is instrumental on acquiring freedom for women, acting on community life and all area of social life. ?Turkish Women Union?s struggle for existence shouldnt be ignored when reviewing on women rights and women action history.But these contributions of women often ignored, couldnt seized upon adequately. Due to this specific occasion the apprehension which is ?women hadnt struggled to acquire their own rights? come up. This review carried out to examine this true and to lay the historical reals before that. This is the opinion that Turkish women has consciousness to gain her own rights and struggle skills.With sincere thanks to Doç. Dr. Mehmet Özden, guided via his esteemed advices, All the teachers that effected on knowledge background to carry out this review, and finally my dear husband , family and colleagues on encouraging me to accomplish this project.Key WordsWomen Statute; Women Problems; Women Movements; Women Rights; Nezihe Muhittin; Turkish Women Union; Women Union