Televizyon sanat programları jeneriklerinin grafik tasarımına ilişkin öğretim elemanı ve uzman görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of point of wievs of teachers and experts about graphical design of television art programs generics
  1. Tez No: 298510
  2. Yazar: ERSAN SARIKAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Televizyon program jenerikleri yayın akışı içerisinde programların karıştırılmadan ayırt edilebilmesi amacı ile başlatılmıştır. Zamanla grafik tasarımında kullanılan teknolojilerin gelişmesiyle jenerikler hareket ve yeni nitelikler kazanmaya başlamıştır. Farklı canlandırma teknikleriyle uygulanan jeneriklerle, bir yandan programın tanıtımı yapılırken diğer yandan da izleyiciye kısa ama etkili bir görsel şölen sunulabilmektedir.TV kanallarında jenerik, yaygın olarak kullanılmasına rağmen, Güzel Sanatlar Fakülteleri grafik tasarımı bölümlerinde, bununla ilgili eğitim verilmemektedir.Bu araştırmanın genel amacı, TRT sanat programlarında tasarlanan ve uygulanan jenerikleri grafik tasarım ögelerine ve canlandırma tekniğine ilişkin öğretim elemanı ve uzman görüşlerini alarak değerlendirmektir.Bu araştırma, var olan durumu tespitine yönelik tarama modelinde, betimsel olarak yapılan bir çalışmadır. TRT televizyonu sanat programları jenerikleri ile ilgili öğretim elemanı ve uzman görüşleri alınırken, Türkiye'de grafik eğitimi veren yükseköğretim kurumları ders programları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar öncelikle frekans dağılımları verilmiş daha sonra belirlenen değişkenler arasında ki kare analizi yapılmıştır. Uygulanan anketlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır.Öğretim elemanları ve uzmanlar TRT sanat programlarında tasarlanan ve uygulanan jenerikleri grafik tasarım ögeleri ve canlandırma tekniği yönünden yeterli olarak değerlendirmemişlerdir. Öğretim elemanları ile uzmanların görüşleri arasında, genel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The television program generics have been started with the purpose of the programs to be separated without being mixed in the running of broadcast. Together with the development of the Technologies that are used at the graphic design in the time, the generics have started to get transaction and new properties. Together with the generics that are applied with different animation techniques, when the introduction of the program is being done, both a short but effective visual festival is being presented to the audience.Although generics are used at the TV channels commonly, education is not being given at the graphic design departments of Fine Arts Faculties.The general target of this investigation is evaluate the generics that are shown at TRT art programs by taking the point of view of teachers and experts about their graphical design items and simulation techniques.This investigation is a study that has been done as description at the scanning model in direction of determining the present situation. When taking the point of views of the experts and teachers about the TRT television art programs generics, the lesson programs of the higher education foundations at Turkey that give graphic education, has also been evaluated. Firstly the frequency dispersal has been given to the gained solutions, then the ki square analysis has been done between the determined variables. SPSS pack program has been used at the evaluation of the data that has been gained from the applied questionnaires.The teachers and the experts have not evaluated adequate the generics that are created and applied at the TRT art programs as graphical creation items and simulation techniques. In general a meaningful difference has not been seen between the point of views of the teachers and experts.