Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun (TRT) ve özel tv kanallarının kimlik jeneriklerinin görsel iletişim tasarımı bağlamında karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of the title designs of Turkish Radio and Television and private tv channels within the framework of visual communication design
- Tez No: 829552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZALİHA İNCİ KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde kimlik jenerikleri gelişen teknolojilerin sunduğu imkanlarla ve iletişim, pazarlama, hareketli grafik tasarım gibi farklı alanlarla işbirliği halinde TV kanalları açısından önemini gittikçe arttırmaktadır. Görsel iletişim tasarımı bağlamında TRT (TRT1, TRT2, TRT Spor, TRT Çocuk) ve özel TV kanallarının (TV8, Kanal D, Fox, Show TV, ATV, Star TV) kimlik jeneriklerinin karşılaştırmalı incelemesini sunan bu çalışmada jenerikler Roland Barthes'ın göstergebilimsel çözümleme yöntemi aracılığıyla incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, görsel iletişim tasarımı açısından karşılaştırıldığında TRT kanalları ile özel kanalların kimlik jeneriklerinde tasarım ve kullanılan görsel dil açısından farklılıklar olduğunu göstermektedir. TRT kanalları ile özel kanalların kimlik jeneriği tasarımlarında renk paleti, görsel efektler, müzik, ses, tasarım üslubu açısından farklılıklar bulunmaktadır. TRT kanallarının kimlik jeneriklerinde müzik, destinasyon seçimi (Kapadokya, Göbeklitepe), önemli günlerin temsili (milli bayramlar), görseller (Türk bayrağı, sekiz köşeli yıldız) bağlamında milli unsurların ön plana çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, identity titles are increasingly gaining importance for TV channels through the opportunities offered by evolving technologies and in collaboration with various fields such as communication, marketing, and motion graphic design. In this study, which presents a comparative analysis of the identity titles of TRT (TRT1, TRT2, TRT Sports, TRT Kids) and private TV channels (TV8, Kanal D, Fox, Show TV, ATV, Star TV) in the context of visual communication design, the titles were examined using Roland Barthes' semiotic analysis method. When the findings of the study are compared from visual communication design framework it can be seen that there are differences between title designs of TRT channels and private channels in terms of design and visual language. There are differences between TRT Channels and private channels regarding colour pallette, visual effects, music sound, and design style. In the identity title designs of TRT channels, it is seen that national elements come to the fore in the context of music, destination selection (Cappadocia, Göbeklitepe), representation of important days (national bayrams), visuals (Turkish flag, eight-pointed star).