Suça sürüklenen ergenlerde denetim odağı: İzmir örneğinde bir çalışma
Locus of control for juvenile criminals: A study in the area of İzmir
- Tez No: 258270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL BAYKARA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 18208
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, İzmir Adliyesi Cumhuriyet Savcılığına hakkında suç işlediği iddiası ile gelen 12-18 yaş diliminde bulunan ergenlerin, denetim odağı ile çocuğun suça sürüklenmesinde önemli olan mikro (çocuğa ilişkin özellikler, aile yaşamı) ve mezzo (okul yaşamı, çalışma yaşamı) faktörler arasındaki ilişkinin belirlenmesidir.Araştırmada iki tür veri toplama aracı kullanılmıştır. Soru kağıdı, suça sürüklenen ergenlerin sosyo demografik özellikleri hakkında bilgi toplamak üzere araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Ergenlerin denetim odağını belirlemek üzere Nowicki- Strickland Locus of Control ölçeği kullanılmıştır. Araştırma 15 Şubat 2009-15 Aralık 2009 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Veriler 65 ergenin yanıtladığı soru kağıdı ve Locus of Conrol Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.Araştırmada verilerin analizinde SPSS 13,0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bazı veriler yüzde ve frekanslarla ifade edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkilerin açıklanmasında t testi ve Varyans analizi (?F? testi) testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to determine the relationship between the locus of control of the adolescents at the age of 12-18 years who were brought to İzmir Courthouse because of being charged with some crimes and micro (characteristics of the child, family life) and mezzo (school life, work life) factors which are important for the adolescent to get involved in criminal acts.Two kinds of data collection tools were used. The questionnaire was developed by the researcher to collect information about sociodemographic features of the delinquent adolescents. In order to assess the locus of control of the adolescents Nowicki-Strickland Locus of Control Scale was used. The study was carried out between 15th of October 2009-15th of December 2009. Data were collected by using the questionnaire and Locus of Control Scale which were answered by 65 adolescents.The data analyses are evaluated by using ?SPSS 13.O For Windows? package programme in computer. One- side variant analyses (ANOVA), t and F test statistics are used.