Günümüz toplumunda sanat ve reklam arasındaki geçişkenlikler
The transitivity between art and advertisement in today's society
- Tez No: 258379
- Danışmanlar: PROF. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
?Günümüz Toplumunda Sanat ve Reklam Arasındaki Geçişkenlikler? adlı bu tez çalışması, 20.yy dan bu yana etkisini her anlamda hissettiğimiz reklam ve tüketim olgusu ile sanat arasındaki ilişkileri konu edinmektedir. Küresel sermayeler, reklamlar aracılığıyla toplumsal tüketimi zorlamaktadır. Bu zorlamadan sanatın etkilenmemesi mümkün değildir. En gözde sanat kurumları, en asi ve sıradışı sanatçılar bile yeri geldiğinde, büyük şirketlerin sponsorluk vaadleri karşılığında onlarla anlaşmalar yaparak şirketlerin reklamlarını yapmalarına yardımcı olmaktadırlar.Tüketim olgusunun giderek toplumların kültür yapısını belirlediği günümüzde, reklamlar vasıtasıyla oluşturulan imajların bizleri nasıl etkileyip tüketime yönlendirdiği apaçık ortadadır.Çıkış noktası olarak ele alınan konudan daha önemlisi, kullanılan görsel anlatım ögeleri ile özgün bir görsel dilin oluşturulmasıdır. Araştırma süreci boyunca, reklamlarda kullanılan imgeler, görsel ögeler ve düşüncelerinden kuramsal ve sanatsal anlamda yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled ?The Transitivity Between Art and Advertisement in Today's Society? subjects the relationships between concepts such as consumption, advertisement and art that is perceivable in various aspects of daily life during the 20th century. Global capital enforcing consumption via advertisements and art doesn't left out untouched. From time to time it has been seen that precious or alternative looking art institutions and most rebel minded artists bond sponsorship relations with large corporate identities thus became their advertisement tools. It is quite obvious how the 'image' defined by the advertisements lead us to a consumeristic society in a time when the very notion of 'consuming' forms the cultural frame work of societies. Through out this study, forming an original visual language with the elements of capital representation regarded more important and central than the subject itself as the originating point. During the research process images from advertisements, visual elements and rhetoric of such have been sourced both theoretically and artistically.