İlköğretim 1-5. sınıflar Türkçe dersi öğretim programı ve kılavuzu'nun ögelerinin öğretim programı'nda yer alan temel becerileri geliştirmeye uygunluğu
Appropriateness of the items in the elementary education 1st-5th grade Turkish course instruction program and the manual for developing fundamental skills in the educational program
- Tez No: 258398
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU YANGIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada İlköğretim 1-5. Sınıflar Türkçe Dersi Öğretim Programı ve Kılavuzu'nun ögeleri Öğretim Programı ve Kılavuzu'nda yer alan temel becerileri geliştirmeye uygunluğu incelenmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veriler 2005-2006 öğretim yılında uygulanmaya başlanan İlköğretim 1-5. Sınıflar Türkçe Dersi Öğretim Programı ve Kılavuzu'ndan elde edilmiştir. Veriler toplanırken doküman incelemesinden yararlanılmıştır. İlköğretim 1-5. Sınıflar Türkçe Dersi Öğretim Programı ve Kılavuzu incelenmeye başlamadan önce Öğretim Programı ve Kılavuzunda yer alan temel beceriler ile ilgili çeşitli kaynaklar incelenmiştir. Elde edilen bilgilerden yola çıkılarak Öğretim Programı ve Kılavuzu'nda yer alan her bir becerinin tespitini sağlayacak maddeler belirlenmiştir. Hazırlanan ölçeğin kapsam geçerliliğini sağlamak için 5 uzmandan görüş alınmış, gerekli düzeltme ve geliştirme çalışmaları yapılarak ölçeğe son hali verilmiştir. Öğretim Programı ve Kılavuzu'nun ögeleri ayrı ayrı incelenmiştir. Kazanımların ve öğrenme-öğretme boyutunun temel becerileri geliştirmeye, ölçme değerlendirme boyutunun temel becerileri ölçme ve değerlendirmeye uygunluğuna yönelik veriler tespit edilmiştir.Araştırma sonucuna göre; tüm sınıflar düzeyindeki kazanımların Öğretim Programı ve Kılavuzu'nda yer alan eleştirel düşünme becerisini %19,58 oranı ile en fazla; girişimcilik becerisini %1,71 oranı ile en az düzeyde, temel beceriler sınıf düzeylerine göre incelendiğinde tüm temel becerilerin %26,43 oranı ile 4. sınıfta en fazla; %10,11 oranı ile 1. sınıfta en az düzeyde geliştirilmeye uygun olduğu söylenebilir. Öğretim Programı ve Kılavuzu'nun öğrenme-öğretme boyutunun açıklamalar bölümünde temel becerilerin nasıl geliştirilebileceğine yönelik herhangi bir açıklama yoktur. Öğrenme öğretme tür, yöntem ve teknikleri temel becerilerin geliştirilmesine katkı getirebilir. Etkinlik örnekleri temel beceriler bakımından yeniden gözden geçirilebilir. İlköğretim 1-5. Sınıflar Türkçe Dersi Öğretim Programı ve Kılavuzu'nun ölçme-değerlendirme boyutunun açıklamalar bölümünde temel becerilerin nasıl ölçülüp değerlendirileceğine yönelik herhangi bir açıklama ve ölçme-değerlendirme aracı örnekleri arasında temel becerileri ölçme ve değerlendirmeye yönelik örnekler yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, appropriateness of the items in The Elementary Education 1st-5th Grade Turkish Course Instruction Program and The Manual for developing fundamental skills in The Instruction Program has been examined. Screening model was used in the study. Data was taken from The Elementary Education 1st-5th Grade Turkish Course Instruction Program and The Manual which was put into practice in the 2005-2006 academic year. Several documents have been studied for data collection. Various resources have been studied before examining The Elementary Education 1st-5th Grade Turkish Course Instruction Program and The Manual. Items that will enable the determination of each skill in The Instruction Program and The Manual have been identified. In order to verify the coverage validation of the designed scale, 5 experts have been consulted and the scale has been finalized with all the necessary corrections and developments. Each item in the Instruction Program and the Manual has been examined one by one. Data were determined with respect to its appropriateness to either developing the basic skills for the benefits and learning-teaching dimension or measuring and evaluating the basic skills for the measurement and evaluation dimension.Results of the study suggest that benefits at all grades are appropriate for developing critical thinking skill at the highest level with a ratio of 19.53 %, initiative skill at the lowest level with a ratio of 1.71 %. When basic skills are examined with respect to grade levels, it has been observed that all the skills are appropriate for development at the highest level in the 4th grade with a ratio of 26.43 % and at the lowest level in the 1st grade with a ratio of 10.11 %. There is no explanation for how to develop the basic skills at the comments section of the learning-teaching dimension of the Instruction Program and The Manual. Learning-teaching types, methods and techniques can contribute to the development of the basic skills. Activity examples can be revised with respect to basic skills. There is no explanation for how to measure and evaluate the basic skills at the comments section of the measurement and evaluation dimension of Elementary education 1st ? 5th Grades Turkish Course Instruction Program and the Manual. There are no examples related to measuring and developing the basic skills among the examples for evaluation and measurement tools.