Sanatta mekan algısı (mekanla oynamak)
Space perception in art (playing with space,)
  1. Tez No: 258399
  2. Yazar: MEHMET ALİ UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ DEMİRKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
?Sanatta Mekân Algısı (Mekânla Oynamak)? adlı Sanatta Yeterlik Çalışması Raporu mekânsal algı ve imgenin sanat nesnesi üzerindeki etkisini sanatçı ve izleyici açısından tartışmayı amaçlamaktadır. Sanatçı ve izleyici açısından mekânsal algı, mekânsal imge ile bunların sanattaki yeri tanımlanmaya çalışılacaktır. Bu tanımlama ile sanat nesnesi ile sergileme mekânı arasında oluştuğu düşünülen mekânsal algı problematiği ortaya konacak, problematiğin neden olduğu etki; sanatçı, izleyici ve sanat nesnesi özelinde sorgulanacaktır. Mekân kavramının algılanış biçiminin plastik sanatlardaki yeri ve günümüz sanatındaki belirgin etkisi sanatçı, izleyici ve sanat nesnesinin etkileşimli ilişkisi temelinde ele alınacaktır. Bu amaç için; birinci bölümde“Sanat nesnesi ve algı ilişkisi”araştırılarak sanatçı ve izleyici açısından sanat nesnesinin varoluşunda mekân kavramı, algı ve imge özelinde irdelenecektir. İkinci bölümde Sanat nesnesi ile Sergileme mekânı arasındaki ilişki ve oluşan etki tartışılarak ortaya konacak ve yapılacak uygulamalarla desteklenecektir.Anahtar SözcüklerMekân, Algı, İmge, Sergileme Mekânı, Sanat Pazarı, Müze, Galeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACTUYSAL, Mehmet Ali. Space Perception in Art (Playing With Space), Ph.D. Dissertation, Ankara, 2009The Ph. D. Dissertation called ?Space Perception in Art (Playing With Space)? aims to discuss the effect of spatial perception and spatial image to artwork with regard to artists? and audiences? point of view. The spatial perception and spatial imaging with regard to the artist and audience and their place in art will be tried to be described. The spatial perception problematic which is thought that it occurs between the artwork and its? exhibition place will be put forward with this description, and the effect resulted from this problematic will be queried in particular to the artist, audience and artwork. The ways of perception of the space concept in plastic arts and its? evident effect in contemporary art will be discussed on the basis of the interactive relation between the artist, audience and artwork. For this purpose, in the first part of the dissertation, ?the relation between perception and artwork? will be researched and the space concept in the existence of an artwork from the audiences? point of view will be scrutinized in particular to perception and imaging. In the second part, the relation between artwork and its? exhibition place and the effect of this relation will be put forward. In the third part these thoughts will supported with some examples of the applications.Key WordsSpace, Perception, Image, Exhibiton Space, Art Market, Museum, Gallery.