Türkiye'de aşiret ve siyaset ilişkisi: Metinan Aşireti örneği
Relationships between tribe and politics in Turkey: The case study of Metinan
- Tez No: 258402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR, DOÇ. DR. SUAVİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez aşiret tipi örgütlenmenin genelde siyaset özelde ise siyasal partiler ve seçimle nasıl ilişkiler geliştirdiğine yöneliktir. Aşiret, yerel bağlılıkların oluşturduğu toplumsal bir birim olmanın ötesinde siyasal bir birliktir. Bu birlik her bölgede farklı anlamlar taşıyabilmektedir. Kürt aşiretleri de bu farklı algılayış sonucu meydana gelmiş bir tiplemedir. Kürt aşiretlerinden biri olan Metinan Aşireti örneğinde yürütülen bu çalışmada temel amaç, aşiretlerin siyasetle girdikleri ilişkileri belirleyebilmektir. Bu amaçla aşiretin köylerinde alan çalışması yürütülmüş ve aşiret-siyaset ilişkilerinin yönlendiricisi durumundaki liderlerle mülakatlar yapılmıştır. Siyasal partilerin ve seçim dönemlerinin aşiretler için mutlak önemde olduğu gözlemlenmiş ve kurulan ilişkilerin liderlerin çıkar oyunlarıyla bağlantılı olduğu sonucuna varılmıştır. Aşiret, aşiret üyeleri açısından her türlü baskıya karşı bir güvenlik duvarı işlevi görürken aşiret liderleri için çıkarlarını maksimize ettikleri bir şan-şöhret aracıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about how the relationship has developed between tribal type organization and in general politics in particular political parties and elections. Tribal is not only a social unit, a creation of local commitment, but also a political union. This unity is able to carry different meanings in each region. Tribal Kurds is a tipe which has occured as a result of these different perceptions. The basic objective of this work, carried out in the case of tribal Metinan as one of the Kurdish tribe, is to identify relationships that go between tribal structure and politics. For this purpose, field work conducted in the villages and interviews were made with tribal leaders, who have been in the router of tribal-political relations. It is observed that political parties and election period have the absolute importance for the tribal and established relationships are linked with the interests of the leaders. Tribe is a firewall for tribal members against in terms of all acts of pressure when it is a reputation tool for tribal leaders as a chance to maximize the interests.