MEB ilköğretim 5. sınıf Türkçe Dersi Öğrenci Çalışma Kitabı ve Öğretmen Kılavuz Kitabı'nın yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına uygunluğunun incelenmesi
National Ministry of Education Appropriateness Analysis of Primary Education 5th Grade Turkish Course Students? Workbook and Teachers? Guide Book according to constructivist approach for learning
  1. Tez No: 258401
  2. Yazar: NİHAN AKKOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırmada MEB İlköğretim 5. Sınıf Türkçe Dersi Öğrenci Çalışma Kitabı ve Öğretmen Kılavuz Kitabı'nın yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına uygunluğu incelenmiş, doküman incelemesi yöntemi esas alınmıştır. Alanyazın taraması sonucunda yapılandırmacı öğrenme yaklaşımını temsil edecek ölçütler ve ölçütlerin kitaplarda nasıl tespit edileceğine dair özellikler belirlenmiştir. Uzman görüşleriyle son halini alan 15 ölçütün Öğrenci Çalışma Kitabı ve Öğretmen Kılavuz Kitabı'ndaki hangi etkinliğe ya da etkinliklere karşılık geldiği saptanmıştır. Elde edilen veriler grafik ve tablolar halinde sunulmuş, hangi ölçütlerin hangi sebeplerden dolayı sözü edilen etkinliği karşıladığı belirtilmiştir. Elde edilen bulgular araştırmacıyı bazı sonuçlara ulaştırmıştır. Öğrenci Çalışma Kitabı'nda ön bilgileri ortaya çıkarıcı; Öğretmen Kılavuz Kitabı'nda öz düzenleme becerilerini geliştirmeye dönük uygulamalara daha fazla rastlandığı ifade edilebilir. Öğrenci Çalışma Kitabı'nda ve Öğretmen Kılavuz Kitabı'nda daha çok sözel ve görsel zekâ alanlarına yönelik etkinliklerin bulunduğu, diğer zekâ alanlarına ilişkin etkinliklerin eksik kaldığı, üst düzey düşünme becerilerine dönük etkinliklerin sınırlı olduğu; kitapların süreç değerlendirme ağırlıklı ölçme ve değerlendirme tekniklerine yer verme ve öğrenilenlerin günlük hayata aktarımını sağlama yönünde yeterince etkili olmadığı söylenebilir. Öğretmen Kılavuz Kitabı'nda ve Öğrenci Çalışma Kitabı'ndaki etkinliklerin aynı sırayı takip edip benzer biçimlerde yer aldığı ifade edilebilir. Araştırmaya teşvik edici etkinlikler bakımından Öğrenci Kitabı'nın; Öğretmen Kılavuz Kitabı'nın ise tartışmaya, iş birliğine ve problem çözmeye yönlendirecek yöntem ve teknikleri içermesi bakımından yeterli olmadığı söylenebilir. Öğretmen Kılavuz Kitabı'nda bulunan etkinliklerin bir kısmının küçük yerleşim birimlerinde yaşayan öğrencilerin imkânlarına uygun olmadığı ve öğretmenlere daha çok etkinlik üretme ya da seçme şansı verecek, yeterince esnek bir sürecin var olmadığı söylenebilir. Bu sonuçlardan yola çıkarak Öğretmen Kılavuz Kitabı ve Öğrenci Çalışma Kitabı'nın öğrenenlerin bilgilerini yapılandırabilmelerini sağlamak için üst düzey düşünme becerilerine yönelik etkinliklere yer vermesi, farklı sosyo-ekonomik düzeydeki öğrenenlere hitap edecek biçimde düzenlenmesi, etkinliklerin çeşitlilik göstermesi, süreç değerlendirme ağırlıklı ölçme değerlendirme tekniklerini ve öğrenenlerin gerçek yaşam durumlarını temsil eden problem durumlarıyla karşılaşmalarını sağlayacak öğrenme görevlerini içermesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, appropriateness of National Ministry of Education Primary Education 5th grade Turkish Course Students? Workbook and Teachers? Guide Book has been examined on the basis of constructivist approach; document examination method has been grounded on.Upon literature review, features concerning criteria standing for constructivist approach for learning and how to determine these criteria in the books have been defined. With what activity or activities these 15 criteria which were brought to their latest version with the ideas of experts match with have been stated.The obtained data has been presented as graphics and tables. It has been stated that for which reason these criteria are cross referenced with mentioned activities. The data obtained has led the researcher to some conclusions. It can be stated that in Students? Workbook revealing background information; in Teachers? Guide Book, applications for improving self arrangement skills have been seen more frequently..It can be claimed that in Students? Workbook and Teachers? Guide Book there are activities aimed at areas of verbal and visual intelligence. In addition, they lack activities devoted for other intelligence areas and what?s more limited number of activities intended for high level of reasoning skills is included. It can be also said that the books are not efficient enough to enable the learners to transfer what have been learned to daily life and they don?t include techniques for process evaluation and weighted measuring and evaluation.It can be stated that the activities in both Teachers? Guide Book and Students? Workbook are arranged in similarly and follow the same order. It can be asserted that with regards to activities encouraging research the Students? Workbook ;and regarding the inclusion of methods and techniques leading students to discussion, cooperation and problem solving the Teachers? Guide Book is not sufficient.It can be inferred some activities mentioned in the book are not suitable for students living in small residential areas and there is no flexible process allowing teachers to produce more activities or giving them more options to choose from. Based on these conclusions, Teachers? Guidance book and Students? Workbook should include activities devoted to high level of reasoning skills and should be arranged to appeal to learners at different socio-economic levels. It can be further claimed that activities should vary and involve process evaluation weighted measuring and evaluation techniques and learning duties enabling the students to face with problematic situations representing real life situations.