The relationship between social power bases and organizational commitment: The moderating effect of trust in organization
Sosyal güç kaynakları ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Örgüte duyulan güvenin bu ilişkideki moderatör etkisi
  1. Tez No: 258426
  2. Yazar: ÖZER GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ÖZARALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yöneticiler, örgütsel hedeflere ulaşmada kilit rol oynarlar. Örgütün fiziksel kaynaklarının ve işgücü sermayesinin en etkin şekilde kullanılması kendilerini başarıya ulaştıran temel anahtarlardandır. İş hayatında yöneticiler kadar önemli olan bir başka kesim ise işlerin ifa edilmesinden direk sorumlu olan astlarıdır. Yapılan araştırmalar, bu ikili arasındaki ilişkinin kalitesinin örgütsel çıktıları doğrudan etkilediğini göstermiştir. Bu nedenle, yöneticinin astına iş yaptırırken gücünü nerden aldığı ve bu gücün astlarınca nasıl algılandığı konusu önemli örgütsel davranış konularındandır.Bu çalışmada, yöneticinin algılanan güç kaynağı ile astlarının örgütsel bağlılık türleri arasında bir ilişki olup olmadığı, şayet varsa bu ilişkinin yönü ve şiddetinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöneticiye güven ve kuruma güven değişkenlerinin bu ilişkiye moderatör etki gösterip göstermediği konusu da yine araştırmanın bir diğer önemli amacıdır. Bu amaçla İstanbul'daki büyük bir fabrikada mavi yakalı çalışanlara yönelik bir anket çalışması yapılarak sonuçları SPPS programı ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulguların bir kısmı daha önceki çalışmalarla paralellik gösterirken, bir kısmı da bu çalışmaya özel sonuçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, yöneticinin algılanan yumuşak (Babacan) güç tarzı ile astlarının kuruma duydukları duygusal bağlılıkları arasında pozitif bir korelasyon gözlemlendi. Daha önceki çalışmaların aksine algılanan güç kaynakları ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir negatif korelasyon gözlemlenemedi. Ancak, yöneticinin sert (otoriter) güç tarzı ile kendisine duyulan güven arasında negatif bir korelasyon elde edildi. Çalışmanın önemli bir iddiası olan kuruma (örgüte) güven ve yöneticiye güvenin moderatör etkisi ise kısmi olarak kabul görmüştür. Çalışma bulguları tartışma bölümünde detaylarıyla beraber sunularak uygulayıcılara yönelik sağlam önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Supervisors are in a crucial role for accomplishing organizational goals by using organizational resources. Implementing organizational strategies, ensuring smooth running of daily operations, using organizational inputs in an efficient way are important responsibilities of them. Like supervisors, subordinates also have critical function in fulfilling the daily work. Research implies that the quality of the relationship between supervisors and their subordinates has important impact on organizational outcomes.In theoretical level, this study aims to explore the relationship between perceived power base of supervisors and organizational commitment of their subordinates. The moderating effect of Organizational Trust and Trust in Supervisor is also investigated. Using survey data collected from employees of a big company in Istanbul, the data was assessed and analysed. Some results are consistent with previous studies while some are the special results of this study. For example, a significant positive correlation was found between perceived soft power of supervisor and affective commitment of subordinate. Likewise, both perceived soft power and harsh power had positive correlation with continuance type of commitment. Unlike previous studies, none of the social power bases had significant negative correlation with organizational commitment. On the other hand a negative correlation existed between perceived harsh power and trust in supervisor. Another important finding is that organizational trust had a moderating effect on the relationship between harsh power base and continuance commitment. The findings are interpreted in discussion section and some sound managerial suggestions are also made for practitioners.