Yetişkin bağlanma stilleri, keşfetme yönelimi ve deneyime açıklık kişilik özelliği ile eşcinselliğe ilişkin tutumlar arasındaki ilişkiler
The relationships between adult attachment styles, exploration orientation, openness to experience and attitudes toward homosexuality
  1. Tez No: 258448
  2. Yazar: GONCA ÇİFFİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, deneyime açıklık ve keşfetme yönelimi değişkenlerinin güvenli bağlanma ile eşcinsellere ilişkin tutumlar arasındaki ilişkilerde oynayabilecekleri olası aracılık rollerinin incelenmesidir. Bunun yanı sıra cinsiyet, yaş, sınıf, eşcinsellerle tanışıklık düzeyi, bireylerin sosyal çevrelerinin eşcinsellerle ilgili yaklaşımı ile ilgili algıları ile birlikte güvenli bağlanma, keşfetme yönelimi ve deneyime açıklığın eşcinsellere ilişkin tutumların yordanmasına yaptıkları katkıların da incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi' nin farklı bölümlerinde okumakta olan 194' ü kadın 106' sı erkek toplam 300 öğrenciden, Demografik Bilgi Formu ile birlikte, Eşcinsellere İlişkin Tutum Ölçeği (EİTÖ), İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), Keşfetme Yönelimi Ölçeği ve Beş Faktör Kişilik Envanteri (BFI) kullanılarak veri toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen bu verilere uygulanan regresyon analizlerinin sonucunda; genel olarak cinsiyet, üniversite eğitimi, eşcinsellerle tanışıklık düzeyi ve katılımcıların sosyal çevrelerinin eşcinsellerle ilgili yakalaşımlarının yönünün ve entelektüel keşfetme yöneliminin katılımcıların eşcinsellere ilişkin tutumlarını yordadığı gözlenmiştir. Bunların yanı sıra, elde edilen bulgular, güvenli bağlanma stilinin deneyime açıklık ile sosyal ve entelektüel keşfetme yönelimleri aracılığıyla eşcinsellerle sosyal ilişki kurmayı yordadığını göstermiştir.Anahtar SözcüklerEşcinsellere İlişkin Tutumlar, Yetişkin Bağlanma Stilleri, Deneyime Açıklık, Keşfetme Yönelimi
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the role of openness to experience and exploration orientation as two mediators in the relationship between secure attachment style and attitudes toward homosexual people. Besides, it was also aimed to examine if gender, age, university grade, level of contact with homosexual people, individuals? perception of their social environment?s approach to homosexual people, secure attachment, exploration orientation, opennes to experience variables can predict the attitudes towards homosexual people. For this purpose, Demographic Information Form, Attitudes Toward Homosexuals Scale (ATHS), Relationship Scales Questionnaire (RSQ), Exploration Orientation Scale and the Big Five Inventory (BFI) were implemented to totally 300 students, 194 of them were females and 106 of them were males. The data was analysed by Hierarchical Regression Analysis. The results revealed that gender, university grade, level of contact with homosexual people, individuals? perception of their social environment?s approach to homosexual people and intellectual exploration orientation predicted the attitudes of participants toward homosexual people. Also opennes to experience and social and intellectual exploration orientation mediated the relationship between secure attachment and attitudes toward homosexual people.Key WordsAttitudes Toward Homosexual People, Adult Attachment Styles, Openness to Experience, Exploration Orientation