Yetişkin bağlanma stilleri ile cinsel doyum arasındaki ilişki
The relationship between adult attechment styles and sexual satisfaction
  1. Tez No: 514872
  2. Yazar: ŞULE NAZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma toplumdaki bireylerin bağlanma stilleri ve cinsel doyumları arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Tez bu konu hakkında bilgi sağlamak ve literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma 2018 yılında yapılmıştır. Çalışma kesitsel bir araştırma olarak planlanmıştır. Çalışma, toplumdaki (kadın-erkek) 18-40 yaş arası aktif cinsel hayatı olan 150 bireylere uygulanmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, İlişkiler Ölçeği Anketi ve Cinsel Doyum Ölçeği (GRIS) uygulanmıştır. Ele edilen veriler SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları beklenildiği gibi çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This practice has been done to determine the relationship between sexual satisfaction and individual's attachment styles. The aim of this thesis is giving a knowledge about the topic and being a contribution to the literature. This practice has been done in 2018 has planned as a cross sectional research. Practice has been implemented to 150 individuals ( woman and man) has an active sexual life, 18-40 age range . Participants has completed sociodemographic data form, inquiry of relationship scale and sexual satiety scale texts. The obtained data has been evaluated by the SPSS program. The research results came out as expected.