Attachment security priming, exploration and energy
Güvenli bağlanma hazırlama etkisi, keşif ve enerji
- Tez No: 747416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HARMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında yapılan iki deneysel araştırmanın temel amacı Luke, Sedikides ve Carnelley (2012)'in makalesinde yer alan 2. çalışmanın bulgularını tekrarlanabilirlik prensibi açısından ele almaktır. İnsanlardan kendilerini güvende hissettikleri ilişkileri zihinlerinde canlandırmalarını istediklerinde Luke ve arkadaşları (2012) insanların anlamlı bir şekilde kendilerini daha güvende ve enerjik hissettiğini, çevresini keşfetmeye yönelik motivasyonlarının arttığını gözlemlemiştir. Ayrıca yine aynı çalışmada, enerjik hissetme duygularının güvenli bağlanma hazırlama etkisi ile keşif motivasyonu arasındaki ilişkide aracı değişken rolü üstlendiği gözlemlenmiştir. Bu yüksek lisans tezindeki çalışmaların her ikisinde de kolay ulaşılır örneklem metodu kullanılarak çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan bir katılımcı havuzundan veri toplanarak Luke ve arkadaşlarının (2012) yapmış olduğu 2. çalışmanın bulgularının tekrarlanabilirliği test edilmek istenmiştir. Katılımcılar iki deneye de Qualtrics isimli çevrimiçi veri toplama aracı yardımıyla katılmışlardır. Araştırma sonuçlarına göre tekrarlanabilirliği sınanan çalışmanın (Luke vd., 2012) bazı bulguları tekrar edilebilmiş, bazıları içinse anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Tezin son kısmında yer alan genel tartışma bölümünde çalışmanın zayıf noktaları, gelecek çalışmalar için sunulan iyileştirmeler ve güncel bulguların yetişkin bağlanma kuramı açısından önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current thesis, I directly (study a) and conceptually (study b) replicated the second study published by Luke, Sedikides, and Carnelly (2012) by using the experimental methodology, where they found a significant relationship between attachment security priming and the sense of energy and the exploration. I used convenience sampling to collect data online, and the samples across two studies (NStudyA=281; NStudyB=195) mainly consisted of undergraduate university students. According to the results, there was no empirical support for the mediator role of the energy in the association between secure relationship priming and the sense of exploration. Additionally, energy feeling resulting from the secure relationship priming procedure was not statistically higher than those in the control condition. However, results revealed that secure relationship priming increased people's self-reported sense of security and exploration feelings across two studies. I also found mixed findings regarding the moderator role of the attachment dimensions in the relationship between primings and the exploration measures. Finally, the clarity and vividness of participants' visualizations have significantly explained the variance in the self-report form of exploration. I concluded that I have partially replicated the original article findings' in my direct replication study.Similarly, I have observed partial support for my hypotheses in the conceptual replication. I discussed modifications I have made in the conceptual replication and their implications for attachment security priming studies. Then, I referred to the possible factors that might cause variances in replication studies in general. Lastly, I addressed the concerns related to the operational definitions of energy and the exploration of studies using similar methodologies.