Talaşlı imalat yapan kobilerde verimlilik araştırması ve bir işletme uygulaması
A research on productivity in machining SME's and an application to an enterprise
- Tez No: 258549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dengeli ve sürdürülebilir kalkınma ile büyüme konusundaki rolleri, istihdam üzerindeki katkıları ve değişen piyasa koşullarına uyumlu yapısı ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ), dünya ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Bu sebepten dolayı, KOBİ'lerin verimlilik düzeylerinin araştırılması, sorunlarının tespiti ve çözümü büyük önem taşımaktadır. İşletmelerin verimliliklerini artırmaları, uluslararası pazarda rekabet üstünlüğü sağlayacak ve dolayısıyla ülke ekonomisine fayda sağlayacaktır. Bu doğrultuda yapılan çalışmamızda talaşlı imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ'ler üzerinde durulmuştur.Bu çalışmada; KOBİ kavramı, imalat tanımı ve imalat sistemleri, talaşlı imalat kavramı, yöntemleri ve faktörleri, talaş kaldırma işlemlerinin ekonomisi, verimlilik kavramı ve verimliliğin ölçülmesi konularına değinilmiştir. Talaşlı imalat yapan ve KOSGEB veritabanında yer alan bir işletmenin, girdileri ve çıktılarına ait fiziki ve parasal verileri esas alınarak, verimlilik oranları ve verimlilik indeksleri hesaplanmıştır.Ayrıca saha araştırması kapsamında, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ve Bayrampaşa sanayi sitelerinde faaliyet gösteren otuz dört adet işletme ile bire bir görüşülerek anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde işletmelerin içinde bulundukları mevcut durum gözlenmiş ve verimlilikle ilgili faaliyetleri saptanmıştır. Sorun tespit edilen noktalara iyileştirme önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Small and Medium-sized Enterprises (SME) have a significant place in the world economy with their role in balanced and sustainable development, contributions to employment, and with their adaptable structures to market conditions. Therefore, examining their productivity, detecting and solving their problems are crucial. With higher productivity, the SMEs will have a competitive advantage, and eventually, contribute to the economy. In our study, towards this end, the SMEs in machining sector are considered.In this study, we touch on the concept of SME, the definition and systems of manufacturing, the concept, methods and factors of machining, the economics of chipping procedures, the concept and the measurement of productivity. The productivity ratios and productivity indices of a machining SME in the KOSGEB database are calculated based on physical and monetary data on inputs and output of the firm.In addition, as a field study, a survey is conducted on thirty four firms located in İkitelli planned industrial area by doing one-to-one interviews. As the result of this survey, the current state of these firms is observed and their productivity related activities are identified.