Sarıyer ilçesi (İstanbul) kentsel ekolojisi
Urban ecological of Sarıyer district
- Tez No: 258548
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, İstanbul'un Sarıyer ilçesinde 2005-2009 yılları arasında gerçekleştirildi.Çaşışmanın amacı Sarıyer'de floristik yapı ve yapılan eko0lojik çalışmaların ortaya çıkarılması ve şehirleşme için yeni öneriler sunulmasıdır.Çalışma sırasında bitkiler örnekleri vejetasyon dönemlerinde toplandı.Örnekler herbaryum yöntemlerine göre kurutuldu ve teşhis edildi.Teşhisler“Flora of Turkey and East Aegean Islands ( Vol.1-9 and Supp.)”den gerçekleştirildi. Egzotik taksonların listesi Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'den alındı.Sarıyer bölgesinde toplam 216 takson belirlendi.Bunların 157'si doğal iken 59'u egzotiktir.Taksonların fitocoğrafik orijinleri olarak, Avrupa-Sibirya Elementler 17 (%10.82),Akdeniz Elementleri 14 (% 8.92), Euxine Elementleri 9 (%5.73),Doğu Akdeniz Elementleri 3(%1.91),Iran Turan Elementleri 3 (%1.91),Kozmopolitler 3 (%1.91).Orijini belli olmayan taksonların sayısı 67 (%56.30)'dir ve 15 taksonda (%12.60) geniş yayılımlıdır.Hayat formları açısından ise, Fanerofitler 51(%32.48),Terofitler 42(%26.75),Hemikriptofitler 34 (%21.65),Geofitler 17(%10.82),Kriptofitler 13(%8.30) şeklindedir.Bölgede biyotop tipleri parklar, mezarlıklar, bahçeler,endüstriyel alanlar,yol kenarları, ormanlar ve sulak alanlar olarak sınıflandırılmıştır.İlave olarakbu çalışma Sarıyer bölgesi ve İstanbul için kentsel ekoloji çalışmalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was realized between 2005-2009 in Sarıyer district of Istanbul.The aim of this work is to clearify the floristic structure and ecological characteristics and also to present new suggestionsabout urbanisation in Sarıyer.During this work, the plant samples are collected in the vegetation periods.These samples have further been dried and identified according to herbarium methods.Identifications were realized from“Flora of Turkey and East Aegean Islands ( Vol.1-9 and Supp.)”.The list of exotic taxa was obtained from The Directorate for Parks and Gardens of Sarıyer Municipality".A total of 216plant taxa have been determinedin Sarıyer district.157 of them are natural,whilst 59 are exotic.As the phytogeografical originof the taxa; Euro-Siberian Elemets 17 (10.82%),Medit. Elements 14 ( 8.92%), Euxine Elementleri 9 (5.73%),East Medit.Elements 3(1.91%),Irano-Turanian Elements 3 (1.91%),Cosmopolitans 3 (1.91%)67 taxa (56.30%) are unknown and 15 taxa (%12.60) are widespread.From the point of life forms,Phanerophytes 51(32.48%),Therophytes 42(26.75%),Hemicryptophytes 34 (21.65%),Geophytes 17(10.82%),Cryptophytes 13(8.30%).The biotopes were classified as Parks,cemeteries,gardens,Industrial Areas,Roadsides,Forests and wet places in the study area.In addition,this work emphasizes the importance of urban ecological works for Sarıyer Region and Istanbul.