Lineer olmayan diferensiyel denklemlerde aykırılıklar
Singularities of nonlineer differential equations
- Tez No: 258617
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT KART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, bazı tanım ve kavramlar üzerinde durulmaktadır.İkinci bölümde, fonksiyonlara ilişkin çeşitli aykırılık (tekillik) durumları ayrı ayrı ele alınmaktadır. Ayrıca her bir aykırılık türüne ilişkin çeşitli örnekler verilmektedir.Üçüncü bölümde, aykırı noktaların diferensiyel denklemlerle olan ilişkileri üzerinde durulmaktadır. Bu aşamada birinci basamaktan diferensiyel denklemler, ikinci basamaktan diferensiyel denklemler ve Chazy denkleminin aykırılıkları incelenmektedir.Anahtar Kelimeler : Aykırı Noktalar, Sabit ve Hareketli Aykırı Noktalar, Yığılma Noktaları, Doğal Bariyerler
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three chapters.In the first chapter, some definition and conceptions are introduced.In the second chapter, assorted singularity conditions to relating functions one by one are investigated. Moreover, assorted examples related to each one kind of singularity are given.In the third chapter, singular points with relations to differential equations are introduced. With this aim, first order differential equations, second order differential equations and singularities of Chazy equations are studied.Key Words : Singular Points, Fixed and Movable Singular Points, Accumulation Point, Natural Barriers