Diferensiyel denklemlerde lineer ve lineer olmayan sistemlerin stabilitesi
Stability of linear and non linear systems in differential equations
  1. Tez No: 34975
  2. Yazar: AHMET CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BEREKETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİFERENSİYEL DENKLEMLERDE LİNEER VE LİNEER OLMAYAN SİSTEMLERİN STABİLİTESİ Ahmet CEYHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Hüseyin BEREKETOĞLU 1994, Sayfa: 74 Jüri: Doç.Dr.Hüseyin BEREKETOĞLU 1994 sayfa: 74 AKÇA Doç. Dr. Kerim KOCA Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde amaca yönelik temel kavramlar ile birlikte stabilite tanımlan ele alınmıştır. İkinci bölümde, iki boyutlu lineer ve lineer olmayan sistemlere ait kritik noktaların türleri ve stabilite özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, n boyutlu lineer ve yan-lineer sistemlerin stabilite özellikleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, daha genel olan n boyutlu lineer olmayan sistemler, otonom ve otonom olmayan sistemler şeklinde sınıflandırılmış, ve Liapunov doğrudan yöntemi yardımıyla kararlılık problemi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çözüm, kritik nokta, yörünge, temel matris,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis STABILITY OF LINEAR AND NON-LINEAR SYSTEMS IN DIFFERENTIAL EQUATIONS Ahmet CEYHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor Assoc.Prof.Dr. Hüseyin BEREKETOĞLU 1994, Page: 74 Jury: Assoc.Prof.Dr. Hüseyin BEREKETOĞLU As şoc. Prof, Dr, Haydar. AKÇA Assoc. Prof. Dr. Kerim KOCA This work consists of four chapters. In the first chapter, the basic concepts with stability definitions are given. In the second chapter, the types of critical points of two-dimensional linear and nonlinear systems, and their stability properties are examined. Third chapter is devoted to the study of stability properties of n-dimensional linear and quasi-linear systems. In the final chapter, n-dimensional nonlinear systems are classified as autonomous and nonautonomous systems. Then the stability problem is examined by Liapunov's direct method. KEY WORDS: Solution, critical point, trajectory, fundamental matrix.