Yarılineer eliptik denklemlerde çözümlerin varlığı
- Tez No: 45751
- Danışmanlar: PROF. DR. A. OKTAY ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Doktora Tezi YARILİNEER ELİPTİK DENKLEMLERDE ÇÖZÜMLERİN VARLI?I A. Feza GÜVENİLİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. A. Okay ÇELEBİ 1995, Sayfa: 48 Jüri: Prof. Dr. A. Okay ÇELEBİ Prof. Dr. Abdullah ALTIN Prof. Dr. Varga KALANTAROV Bu çalışmada lineer olmayan eliptik diferensiyel denklemlerin bir özel sınıfının çözümlerinin varlığı incelendi. Bu amaçla, Liouville teoremi ve lineer olmayan Klein-Gordon denkleminin çözümleri ile ilgili önceki çalışmalar hakkında özet bilgi vererek işe başladık. İkinci bölümde, lRn nin tümünde tanımlı olan ikinci basamaktan self-adjoint bir eliptik denklem sınıfının tam çözümlerinin sabit olduğu gösterilmiştir. Altıncı basamaktan yanlineer bir eliptik diferensiyel denklemin çözümlerinin varlığı üçüncü bölümde ispatlanmıştır. Son bölümde ise önceki bölümde ele alınan denklem sınıfı için radyal olmayan pozitif çözümlere ilişkin bir örnek verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yanlineer eliptik denklemler, lineer olmayan Klein-Gordon denklemleri, radyal olmayan çözümler, minimumlaştıran diziler, maksimumlaştıran diziler.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph.D. Thesis THE EXISTENCE OF SOLUTIONS OF SEMILINEAR DIFFERENTIAL EQUATIONS A. Feza GÜVENİLİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. A. Okay ÇELEBİ 1995, Page: 48 Jury: Prof. Dr. A. Okay ÇELEBİ Prof. Dr. Abdullah ALTIN Prof. Dr. Varga KALANTAROV In this work, the existence of solutions of a class of non-linear elliptic differential equations have been investigated. To do this, we have started with the discussion of the previous works related with the Liouville theorem and the nature of the solutions of a nonlinear Klein-Gordon equation. In Chapter II, we have shown that a class of self-adjoint elliptic differential equation of second order defined in the whole of En, has an entire solution which is constant. The existence of the solutions of a sixth order semilinear elliptic differential equation has been proved in Chapter III. In the last chapter we have provided an example for the non-radial positive solutions for the equation considered in the previous chapter. KEY WORDS: Semilinear equations, nonlinear Klein-Gordon equations, nonradial solutions, minimizers, maximizers.