Painleve analizi ile bazı lineer olmayan kısmi türevli denklemlerin integrallenebilirliği ve soliton çözümleri üzerine
On the integrability of some nonlinear partial differential equations with Painleve analysis and soliton solutions
- Tez No: 233931
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Altı bölümden oluşan bu tezin 3,4 ve 5. bölümleri orijinalliğe sahiptir ve her bir bölümde aşağıdaki konular incelenmiştir. İlk bölümde, integrallenebilme kavramı ile soliton dalgalar hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Painleve anlamında integrallenebilirlik için diferensiyel denklemlerde ARS ve kısmi türevli denklemlerde WTC algoritmaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Ostrovsky denklemine Painleve analizi uygulanmış ve bu denklemin integrallenebilir bir denklem olduğu gösterilmiştir. Ayrıca Ostrovsky denkleminin yardımcı eşitlik metoduyla bazı soliton çözümleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, lineer olmayan bir evrim denklemine m ve p' in durumlarına göre Painleve analizi uygulanmıştır. İlk terim davranışının ve rezonans değerlerinin genel formülleri elde edilip p ve m' in farklı değerleri için bahsedilen denklemin Painleve özelliğine veya şarta bağlı Painleve özelliğine sahip olup olmadığı incelenmiştir. Beşinci bölümde, KdV, mKdV denklemleri, Hirota-Satsuma Coupled KdV ve Coupled mKdV denklem sistemlerine diferensiyel dönüşüm metodu uygulanmış ve elde edilen yaklaşık çözümler, literatürde var olan analitik çözümlerle karşılaştırılmıştır. Böylece yaklaşık sonuçların duyarlılığı incelenmiştir. Son bölümde de, sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, consisting of six chapters, has originality in the 3rd, 4th and 5th chapters, and the following issues have been investigated in each part. In the first chapter, fundamental knowledge about the integrability and solitary waves have been given. In the second chapter, for integrability by the means of Painleve, the ARS algorithm for differential equations and WTC algorithm for partial differential equations have been investigated in details. In the third chapter, Painleve analysis has been applied to Ostrovsky equation and shown that this equation is integrable. Besides, some soliton solutions of Ostrovsky equation have been obtained by using auxiliary equation method. In the fourth chapter, Painleve analysis has been applied to a nonlinear evolution equation with respect to the situation of m and p. Finding the general formulations of first term behavior and resonance values for different values of p and m, it has been discussed that the mentioned equation whether possesses Painleve property or conditional Painleve property. In the fifth chapter, Differential transform method has been applied to KdV, mKdV equations, Hirota-Satsuma Coupled KdV and Coupled mKdV equation systems and the approximate solutions have been compared with the analytical solutions available in the literature. Hence, the accuracy of the approximate solutions has been investigated. In the last section, outcomes and some suggestions have been ranked.