ONO ve ONNO tipindeki Schiff bazlarının geçiş metalleri komplekslerinin termal bozunma tepkimelerinde kinetik parametrelerin belirlenmesi ve bazı koordinasyon bağ enerjilerinin hesaplanması
The determination of kinetic parameters and calculation of some coordination bond energy at the thermal decomposition reactions of the complexes of ONO and ONNO type Schiff bases and transition metals
  1. Tez No: 258632
  2. Yazar: ÜMİT ERGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, ONO ve ONNO tipi üç ve dört dişli Schiff bazları kullanılarak Cu(II) ve Ni(II) iyonları ile kompleksler hazırlanmıştır. Bu komplekslere bağlanan H2O, NH3 ve Et2NH gibi tek dişli ligandların termal ayrışma ısıları ölçülmüş ve bu ölçümler ile belli bir yaklaşımla basit termodinamik hesaplamalardan yararlanarak termal bozunma sırasında kompleksten kopan tek dişli ligandın bağlanma enerjisi hesaplanmıştır. Bu ölçümler Termogravimetri (TG), Diferensiyel termal analiz (DTA) ve Diferensiyel taramalı kalorimetri (DSC) teknikleri ile yapılmıştır. TG ölçümlerinin Ozawa ve Kissinger yöntemlerine göre değerlendirilmesi sonucu çalışılan komplekslerden üç tanesinin termal ayrışma tepkimesinde kinetik bazı parametreleri belirlemek için hesaplamalar yapılmıştır. Ayrıca CuL.H2O kompleksinde H2O'nun termal ayrışması için kuramsal hesaplama yapılmış ve yarı deneysel hesaplamalardan elde edilen bağ enerjisi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, complexes were prepared with Cu(II) and Ni(II) ions using ONO and ONNO type tri- and tetradentate Schiff base compounds. Thermal dissociation heat of monodentate ligands H2O, NH3 and Et2NH which bound to these complexes were measured and with a certain approximation coordination bond energy of the monodentate ligand that dissociates from the complex during the thermal decomposition were obtained by utilizing the basic thermodinamic calculations. These measurements were performed by Thermogravimetry (TG), Differential Thermal Analysis (DTA) and Differential Scanning Calorimetry (DSC) techniques. In the wake of assessing of TG measurement via Ozawa and Kissinger mehtods, some kinetic parameters of thermal dissociation reaction of three studied complexes were calculated. Besides theoretical calculations for thermal dissociation of H2O at CuL.H2O complex were done and compared with the binding energy which were obtained by semi empirical calculations.