Kısıtlı durum kalman filtresi ve bazı uygulamaları
Kalman filtering with constrained state and some applications
  1. Tez No: 258638
  2. Yazar: ESİN KÖKSAL BABACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Durum-uzay modelleri iktisat, biyoloji, tıp ve mühendislik gibi pek çok alanda uygulama olanağına sahiptir. Bu gibi alanlarda ilgilenilen süreçle ilgili model üzerinde yer alan parametrelerde kimi kısıtlar söz konusu olabilir. Bu bağlamda kısıtlı durum-uzay modeli ve Kalman Filtresinin kullanımı büyük önem taşımakta ve araştırılması gereken konular arasında yer almaktadır.Bu çalışmada lineer ve lineer olmayan durum-uzay modelleri ele alınıp Kalman Filtresi ve İlerletilmiş Kalman Filtresinin özellikleri üzerinde durulmuştur. Durum-uzay modelinde yer alan durum vektörünün üzerinde kısıt olması koşulu altında Kısıtlı Kalman Filtresinin elde edilişi açıklanmış ve yakınsama problemleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca çeşitli uygulama çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
State-space models are application area in economy, biology, medicine and engineering. In these area relating process models have some constraint. In this sense, constrained Kalman Filter and Kalman Filter using is important and take part of investigate.In this study, linear and nonlinear state-space models are emphasized and properties of Kalman Filter and Extended Kalman Filter are given. Kalman Filtering when constraint on state vector in state-space models are explained and convergence problems are investigated. Besides, some applications are created.