Patlıcan (Solanum melongena) tohumlarında bakır (Cu) stresi ile oluşan DNA değişikliklerinin belirlenmesi
Identification of DNA changes in eggplant (Aubergine) (Solanum melongena) seedlings induced by copper stress
- Tez No: 258647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. SÜMER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ağır metal kontaminasyonu dünyada önemli bir çevresel problemdir. Yüksek konsantrasyonlardaki ağır metaller hücrelerde ve dokularda toksik hasarlara neden olur.Bu çalışmada, bakır (Cu) kontaminasyonuna maruz kalan patlıcan (Solanum melongena L.) tohumlarında meydana gelen etkilerin moleküler ve populasyon seviyelerinde belirlenmesi amaçlanmıştır. Artan Cu konsantrasyonuyla patlıcan tohumlarının kökünde büyümenin engellendiği ayrıca kuru ağırlık ve toplam çözünür protein içeriğinde azalma belirlenmiştir. Ekotoksikolojide, RAPD analizi bitkiler için uygun bir biobelirteç olarak kabul edilmektedir. RAPD analizi için, 9 RAPD primerinin özgün polimorfik bant paterni gösterdiği bulunmuştur ve bunu takiben patlıcan tohumlarının kontrollerinin köklerinde belirlenen toplam 80 bant kullanılmıştır. Cu kontaminasyonundan sonra kontrol tohumlarına göre RAPD profilindeki değişiklikler çeşitli bant kazancı ve/veya kaybı içermiştir. Bu sonuçlar belirtmiştir çeşitli bakır konsantrasyonlarında RAPD profiline göre genomik kalıp stabilitesi değişmiştir ve bu sonuç, kuru ağırlık, toplam çözünür protein ile karşılaştırılmıştır.Moleküler ve populasyon seviyelerindeki parametrelerin ölçümü ağır metallerin etkilerinin araştırılması için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Heavy-metal contamination is an important environmental problem in the world. High concentrations of heavy metals cause toxic damages to cells and tissues.In this study the effects occuring at molecular and population levels in eggplant (Solanum melongena L.) seedlings exposed to copper (Cu) contamination was aimed to be determined. Inhibition of root growth, reduction in dry weight and total soluble protein content in root of aubergine seedlings were observed with the ascending Cu concentrations. In ecotoxicology, RAPD analysis was applied as a suitable biomarker for plants. For the RAPD analyses, 9 RAPD primers were found to produce unique polymorphic band patterns and subsequently were used to produce a total of 80 bands in the control root of eggplant seedlings. The changes in RAPD profiles of root after Cu contamination was included variations as gain and/or loss of bands compared with the control seedlings. These results were suggested that genomic template stability changed in RAPD profiles and this result was compared with the growth, dry weight and total soluble protein at various Cu concentrations.The measurements of parameters at molecular and population levels are valuable for investigating the effects of heavy metals.