Batı Anadolu'daki su sıçanının (Arvicola terrestris Linneaus, 1758) taksonomik durumu ve allozim varyasyonları
Taxonomic status and allozyme variation of watervole, (Arvicola terrestris Linneaus, 1758) in Western Anatolia
- Tez No: 258648
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'nin batısında (Orta, İç, Batı Anadolu ve Trakya) yayılış gösteren Arvicola cinsine ait 116 örnek morfolojik, morfometrik, geomorfometrik, karyolojik ve elektroforetik yöntemlerle araştırıldı. Morfolojik, kafa morfolojisi ve morfometrik özellikler çalışıldı. Batı Türkiye'deki A. terrestris populasyonlarında morfolojik, geomorfometril ve morfometrik varyasyonlar hesaplandı. Batı Türkiye'de Arvicola terrestris persicus olarak tanımlanan, A. terrestris'in Anadolu populasyolarından elde edilen bulgularla, Arvicola terrestris cerncavskii olarak tanımlanan Trakya populasyonundan elde edilen bulgular karşılaştırıldı ve bu populasyonlar arasında istatistiksel olarak farklar bulundu. Karyolojik olarak bir farka rastlanmadı. Nişasta jel elektroforezi tekniği kullanılarak 60 örneğinin Esteraz (Es), İzositrat dehidrogenaz (Idh), Malat dehidrogenaz (Mor), Malik enzim (Me), Fosfoglukomütaz (Pgm), Alfagliserofosfat dehidrogenaz (Gdp), Glukofosfat izomeraz (Gpi), Nukleosid fosforilaz (Np), Adenozin deaminaz (Ada), 6- fosfoglukonat dehidrogenaz (Pgd), Aconitaz (Aco), Hekzokinaz (Hk), Mannoz fosfat izomeraz (Mpi), Glukoz dehidrogenaz (Gd), Superoksit dismütaz (Sod), Fumeraz (Fm) varyasyonları incelendi ve allozimlerin allel frekansları hesaplandı. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda, yalnızca Esteraz alellerinde farklılık bulundu.
Özet (Çeviri)
A total of 116 specimens of the genus Arvicola distributed in the western part of Turkey (Middle, Inner and Western Anatolia and Turkish Trace) were examined based on morphometrical, geomorphometrical and electrophoretical methods. Morphological, cranial morphology and morphometrical properties were studied and morphological, geomorphometric and morphometrical variations were encountered in A. terrestris populations in western Turkey. Based on the morphology two populations are compared and statistical significant differences were found. Depending on the findings from Anatolian and Turkish Trace samples, their subspecific status determined as Arvicola terrestris persicus and Arvicola terrestris cerncavskii respectively. No karyological differences were found. Isositrate dehydrogenase (Idh), Malate dehydrogenase (Mdh), Malic enzyme (Me), Phosphoglucomutase (Pgm), Alpha glycerophosphate dehydrogenase (Gdp), Glucophosphate isomerase (Gpi), Nucleoside phosphorylase (Np), Adenosine deaminase (Ada), 6- phosphogluconate dehydrogenase (Pgd), Aconitase (Aco), Hexokinase (Hk), Manos phosphate isomerase (Mpi), Glucose dehydrogenase (Gd), Superoxide dismutase (Sod), Fumarase (Fm) variations of 60 tissue samples were examined by starch gel electrophoresis technique and allele frequencies of allozymes were calculated. Only a difference in Esterase enzyme system was found.