Öğretim teknolojilerinin orta öğretim fizik başarısına etkisinin araştırılması
The study on the effect of educational technologies on the achievment of secondary school physics course
  1. Tez No: 258666
  2. Yazar: MELTEM KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada , orta öğretim fizik dersi konularının, öğretim teknolojilerinden; ortaöğretim fizik dersi için hazırlanmış CD'ler, slaytlar ve asetatlar kullanılarak öğretilmesinin öğrenci başarısına etkileri araştırılmıştır.Van ili, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir ortaöğretim okulunda, 210 öğrenciden 4 deney ve 4 kontrol grubu oluşturulmuştur. Gruplara öncelikle birer ön test uygulanmıştır. Öğretim teknolojileri ile fizik öğrenimi yapıldıktan sonra gruplara son test uygulanmıştır. Ayrıca her gruptan rasgele seçilmiş iki öğrenci ile yapılandırılmamış mülâkat yapılarak öğrencilerin görüşleri alınmıştır.Testlerden elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre deney grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir.Deney grubu öğrencilerinin fizik dersine karşı, kontrol grubu öğrencilerine göre daha olumlu tutumlar geliştirdikleri belirlenmiştir.Çalışmanın sonuçları tartışılmış ve problem çözümü için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of teaching subjects in secondary school physics course by using educational technologies such as CDs, slides, and acetates prepared for secondary school physics course on the student?s achievement have been studied. 4 experimental and 4 control groups with 210 students were constituted in a secondary school of the Directory of National Education of the province of Van. Initially, a pre-test was applied to the groups. After having physics teaching by using some educational technologies, the groups were given a post-test .Moreover, randomly selected 2 students from each group were interviewed and their opinion on the subject were asked, which was not constructed.The data obtained from the tests were analyzed with the SPSS package program. According to the data obtained, Meaningful differences were obtained between the experimental and the control groups. More positive attitudes towards the course were established in the experimental group students than the other group. The results of the study were discussed and some suggestions were brought up for the solution of the problem.